İl genel meclisi tutanaklarına göre 1913-1914 yıllarında Kastamonu
According to the records Kastamonu in 1913-1914 provincial general assembly
  1. Tez No: 289890
  2. Yazar: BURAK KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nin merkezî otoritesini güçlendirmek için yapmış olduğu çalışmalara paralel olarak 1913 ve 1914 yıllarında Kastamonu İl Genel Meclisi tutanaklarına geçmiş olan konulara yer verilmiştir. Tutanaklar söz konusu dönemde Kastamonu gazetesinde yayınlanmıştır.Tutanaklarda ağırlıklı olarak Kastamonu Vilayeti'nin eğitim, bayındırlık ve ulaşım alanında yapılan ve planlanan çalışmaları, ekonomi, tarım ve hayvancılık alanlarındaki modernleşme çabaları ve karşılaşılan güçlüklere, sağlık ve sosyal konulara yer verilmiştir.Tutanaklardan meclis toplantısına katılan her üyenin kendi bölgesindeki sorunları meclis gündemine taşıdığı anlaşılmaktadır. Çalışmada Kastamonu Vilayeti'nin o yıllara ait genel durumuna ilişkin sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes the subjects which were also stated in the records of the General Assembly in Kastamonu and these subjects are paralel with the things Otoman Empire did in order to strengthen it?s control outhoriy.In these records mainly, education, and planned activities in the field of public Works and transportation, the economy, modernization efforts, and encountered difficulities in the areas of agriculture and animal husbandry, health ande social issues of Kastamonu are included.It is understood from the records that each member participating in the meeting of parliament prepared an agenda was about their provincal problems far the meeting of the parliament during period.