Uluslararası muhasebe standardlarına göre amortismana tabi varlıkların vergi hukuku açısından incelenmesi ve ertelenmiş vergi yönünden değerlendirilmesi
According to the international accounting standards depreciable assets and deferred tax investigation regarding the evaluation of the tax law
  1. Tez No: 289941
  2. Yazar: CEYDA NİZAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET UTKUSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Küreselleşmeyle birlikte uluslararası piyasaların gelişmesi, işletmelerin dünyaya açılmak istemeleri, uluslararası şirketlerin farklı ülke uygulamaları nedeniyle karşılaşmakta oldukları sorunların ortadan kaldırılması gibi nedenler sonucunda Uluslar arası Muhasebe Standardlarının oluşturulmasına ihtiyaç duyulmuştur. Standardların amacı; ilgililere doğru, güvenilir, uyumlu, şeffaf ve karşılaştırılabilir finansal tabloların hazırlanmasını sağlanmaktır. Ülkemizde ve dünyada uygulamalarda birliği sağlamak amacıyla muhasebe standardları ile ilgili gelişmeler yaşanmaktadır. Bu standardlar Muhasebe Kurulu tarafından oluşturulmuş ve Türkiye'de Türkiye Muhasebe Standardları Kurulu tarafından aynen Türkçe'ye çevrilmiştir.Oluşturulan Standardlar ile Vergi Mevzuatımız arasındaki uygulama farklılıklarından dolayı ertelenmiş vergi kavramı ortaya çıkmaktadır. Ertelenmiş vergi uygulamalarına neden olan unsurlardan biride amortismanlardır. Amortisman konusu, amortismana tabi varlıklar, uygulanan amortisman yöntemleri, amortisman süresi gibi konular standardlarla birlikte değişmekte ve ödenecek vergi tutarını etkilemektedir.Amortismana tabi olan UMS-16 Maddi Duran Varlıklar Standardı, UMS-38 Maddi Olmayan Duran Varlıklar Standardı ve UMS-40 Yatırım Amaçlı Kullanılan Gayrimenkuller Standardı ele alınmış ve mevcut uygulamalar ile karşılaştırılmıştır. Ertelenmiş vergi uygulamalarına neden olan amortisman ile ilgili uygulamalar hem Standardlar hem de Vergi Mevzuatı açısından ele alınarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of international markets with globalization, businesses seek to open up the world, international companies are encountering problems because of the elimination of practices in different countries as a result of factors such as the creation of the International Accounting Standards have been needed. The aim of the standards; relevant accurate, reliable, consistent, transparent and comparable financial statements provided at the preparation. Accounting standards to ensure unity of our country and around the world for applications related to the developments there. These standards established by the Accountancy Board and the Turkish Accounting Standards Board in Turkiye, has been translated into Turkish by the same.Standards created by the application of tax legislation because of differences in the concept of deferred tax arises. One of the factors that cause depreciation of deferred tax practices. Depreciation in, depreciable assets, the depreciation methods, amortization period varies with issues such as standards and affect the amount of tax payable.International Account Standards -16 Tangible Fixed Assets, International Account Standards -38 Intangible Fixed Assets and items existing in other Standards and , International Account Standards -40 Investment Property Standards used were examined and compared with existing applications. Applications related to amortization of deferred tax practices that is causing both the tax legislation both in terms of standards were compared by taking.