İslami inanç penceresinden tekrardoğuşa bakış
View of incarnation in terms of İslamic belief
- Tez No: 289940
- Danışmanlar: PROF. DR. NASRULLAH HACIMÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tezin amacı reenkarnasyonun islami açıdan sorgulamasını yapmaktır. Bu amaçla çalışmada yerli ve Yabancı KAYNAKLAR taranarak konunun nasıl tartışıldığı ele alınmış, tarihteki Farklı tekrardoğuş anlayışları Hakkında Bilgiler verilmiştir. Bu konuda Kuran'dan Delil gösterilen ayetlerin gerçekte ne sekilde anlaşılması gerektiği uzerinde durulmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlar göstermiştir ki tekrardoğuş inancı İslam'ın Ahiret inancıyla bağdaşmamakta dir. Kur'an'ın hiç bir ayeti tekrardoğuşa kapı açacak bir yapıda degildir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to query the reincarnation of Islamic terms. For this purpose, in this study how the discussion of the issue were taken by scanning the domestic and foreign sources, that different conceptions of rebirth provides information about, also some information has given on the different perspectives of rebirth in the history. Shown evidence of the verses from the Qur'an on this subject should be understood as what they really are focused on. The results obtained from the study have shown that the belief in rebirth incompatible to Islamic belief is that the hereafter. Any verse in the Quran is not in the structure of opening the door to rebirth.