Örgüt kültürünün örgütsel bağlılığa etkisi: Uşak belediyesi örneği
Influence of organizational culture on organizational commitment: The case of Uşak municipality
- Tez No: 290021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Hızla değişen bir dünyada yaşamaktayız ve örgütler daha yüksek düzeydeki başarılara ulaşmak ve yaşamlarını devam ettirebilmeleri için çaba harcamaktadırlar. Bu sebeple insan unsuru rekabet ortamındaki örgütler için daha da önemli hale gelmektedir. Bu noktada da karşımıza örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık kavramları çıkmaktadır. İşte bu çalışmada örgütler için çok önemli konulardan biri olan örgüt kültürü ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki Uşak Belediyesi'nde anket tekniği kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma ile Uşak Belediyesi'nde örgüt kültürü ile örgütsel bağlılık arasında ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
We are living in a rapidly changing world and organizations are struggling to reach a high-level of success and to survive. Therefore, the human factor becomes more important for the organizations in the competitive environment. At this point, we are introduced to the concepts of organizational culture and organizational commitment. The relation between organizational culture and organizational commitment which are really important for the organizations was attempted to be determined by Uşak Municipality by using a questionnaire technique. It was concluded with this study that there is a relation between organizational culture and organizational commitment in Uşak Municipality.