Eski Diyarbakır sur içi konutlarında iklimin tasarıma etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 29011
  2. Yazar: MİNE SİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKÜF GÜNELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Konut tasarımı, bilindiği gibi toplumsal, ekonomik ve doğal etmenler sonucu ortaya çıkar. Ancak bu etmenlerin etki dereceleri, yaşanılan yerin koşullarına göre değişim gösterir. Doğal etmenler içinde yer alan iklim koşulları, her dönemde yapının kuruluş düzenini etkiler nitelikte olmasına rağmen tasarım aşamasında genellikle geri planda kalmıştır. Oysa bazı tasarımlarda iklim belirleyici etmen olup, tasarıma doğrudan yön vermiştir. Bunun güzel bir örneğini, eski Diyarbakır Suriçi konutlarında görmek mümkündür. Çalışma, başlangıçta iklim-tasarım ilişkisini genel anlamı ile ele almış, yerleşme düzeninden doğrama seçimine kadar büyük etki alanı oluşturan bu etmenin, evlerin tasarımında ve biçim almasında en önemli etmen olduğunu ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Böylece; bu evlerdeki tasarım özelliklerinin örnek alınarak, il 'de bundan sonra yapılacak tasarımlara yol göstere bileceği düşünülmüştür. - v
Özet (Çeviri)
SUMMARY (İNGİLİZCE ÖZET) As is already known, housing designs emerge as the result of social, economic and natural factors. However, the extent to which these factors are effective vary depending on the conditions of the particular place ona lives in. Although climatic conditions which are included in natural factors affect the constructional order of a building at each Stage, they have, in general, fell behind at the design stage. However, in some designs climate has been the deter minant factor and has directly guided the design. A good example to this may be seen in the ancient housings inside the city walls of Diyarbakır. Thi Study has initially dealt with the climate-design rela tionship in general terms and has aimed to bring to light that this factor which const itues a great sphere of influ ence from the lay-out plan to the selection of woodwork is the most important factor in the design and shaping of housings. It has been kept in mind that in this way the design featu res of these dwellings will be taken as an example and will guide future designs in the province. - vi -