Antibakteriyel özellikleri geliştirilmiş kumaşlardan prototip hastane giysisi üretimi
Production of prototypical hospital apparel by antibacterially improved clothes
- Tez No: 290118
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHAMMET AKAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tekstil yüzeylerinin modern tıptaki kullanımları, kullanışlılık ve konfor açısından kendilerinden beklenilen bazı özellikleri sağlamalarını zorunlu kılmaktadır. Bunlar; kullanılan tekstil yüzeyinin kabul edilebilir yapısal saflıkta olması, zehirli madde içermemesi, alerjik ve kanserojen olmaması, sterilize edildiğinde kimyasal ve fiziksel özelliklerinde minimum değişiklik gösterecek yetenekte olmasının yanında, özellikle hastane çalışanlarının sağlığı açısından tehlike arz eden mikro organizma ve bakterilerin zararlarının yok edilmesi amacıyla antibakteriyel özelliklerinin de geliştirilmiş olması gerekmektedir.Bu çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde hastane ortamındaki tek ve çok kullanımlık doktor, hemşire önlüklerinde kullanılan hammaddeler, kumaşlar ve bu kumaşlara uygulanan testler araştırılmış ve konu ile ilgili literatür bilgileri verilmiştir. Sağlık personelinin klinik çok kullanımlık giysilerden beklentilerinin belirlenmesine yönelik olarak anket çalışması yapılmıştır.İkinci bölümde antibakteriyel aktivite, antibakteriyel özellik kazandırma yöntemleri, uluslararası antibakteriyel test standartları ve antibakteriyelliğin ölçülmesi konularındaki daha önceki çalışmalar ile ilgili olarak literatür bilgileri verilmiştir. Sağlık giysilerinde istenen temel özelliklerden yola çıkılarak, seçilen çeşitli kumaşlardaki antibakteriyel özelliğin aktivite ölçümleri araştırılmıştır. Antibakteriyel özellik kazandırılmış hem doğal hem de sentetik liflerden üretilen dokuma kumaşların gram-pozitif ve gram-negatif bakteriler kullanılarak antibakteriyel aktivitesinin ölçülmesi suretiyle en uygun ürünün elde edilmesi hedeflenmektedir.Üçüncü bölümde ise, giysi tasarımı, giysi tasarımında konfor ve ergonominin önemi araştırlmış ve literatür bilgisi verilmiştir. Çok kullanımlık klinik önlüklerinde bay ve bayan önlükleri için, tasarım yapılmış, antibakteriyel özellik kazandırılmış kumaşlar kullanılarak sağlık personelinin en fazla tercih edilen modellerden tasarım ve üretim analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The various uses of textile surfaces require some features of usefulness and comfort which textile products with related surfaces such as hospital apparel are expected to have. These features might include the following necessities: that the products have a structurally sound texture; that they contain no toxic materials; that they be non-allergic and non-carcinogenic; that they display minimum fraying in its chemical and physical make-up when sterilized; and that they be particularly antibacterialised (i.e., enhanced in quality for antibacterial purposes) in order to eliminate all the microorganisms and bacteria which are liable to emerge and pose serious threat to the hospital staff.This study, carried out to offer a general design for antibacterialised hospital apparel, comprises three chapters. The first chapter gives the results of the tests applied to the single- and multi-use hospital apparel worn by doctors & nurses in hospital environment in order to define both the material fabric of the raw materials/clothes and the extent of the wearing-out of the apparel examined. Also presented in this chapter are related literature and the findings of the questionnaire applied to ascertain the expectations of the medical personnel on the multi-use clinical apparel.The second chapter provides update information extant in the literature concerning antibacterial activity, the methods of antibacterialisation, international antibacterial testing standards, and a survey of the previous methods of measuring antibacteriality. Subsequently, considering the basic features desired in medical apparel, we have determined and compared the various measurements of the sample pieces of clothing with respect to their antibacterial activity. What was meant by this was to be able to obtain data which will help manufacture the best products by measuring the gram-positive / gram-negative amount of antibacterial activity observed in antibacterialised clothing samples produced both from natural and synthetic fabric.In the third chapter we supply the results of research on costume design and the importance of comfort and ergonomics in costume design, and the existing body of information in the literature. In the light of all above, we developed a design for multi-use clinical apparel and, accordingly, manufactured sample products based on the most preferred models in the market, and also carried out a design and production analysis for functionality of our antibacterialised apparel.