Konacık Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi'nin modellenmesi ve mevcut problemlerinin bilgisayar simülasyonu ile çözülmesi
Computer modelling Konacik Municipality Waste Water Treatment plan and solving existing problems by using computer simulation
  1. Tez No: 290201
  2. Yazar: ÖZGÜR KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KESKİNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yapılan yüksek lisans tez çalışması kapsamında, Konacık Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi'ndeki mevcut membran biyorektör (MBR) prosesinin işletme verimini arttırmak amacıyla arıtma tesisi GPS-X programı kullanılarak modellenmiştir. Tesisin tüm proses yapısı ve değerleri bilgisayar programına girilerek bir simülasyon hazırlanmış ve tesisin geçmiş verileri kullanılarak yapılan simülasyon çalışması optimize edilmiştir. Ayrıca bu çalışmada tesisin mevcut verileri kullanılarak tesiste varolan azot giderimindeki yetersiz dönüşüm verimi sorunu ele alınmış, bu sorun için üretilen çözümler simülasyon programında denenerek uygun bir çözüm bulunmuştur. Tesiste uygulanması gereken optimum koşullar bilgisayarda GPS-X programı kullanılarak simüle edilmiş ve bu koşulların uygulaması sahada yapılarak simülasyon sonuçları gerçek verilerle karşılaştırılmıştır. GPS-X ve benzeri bilgisayar programlarının tesislerde dizayn ve işletme aşamalarında kullanılmasının hem tesislerin ilk yatırım ve işletme maliyetlerini minimize etmesi açısından hem de tesislerde oluşan sorunların çözümünde önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Konacık Municipality Waste Water Treatment Plant, that is using MBR proses, modelled by GPS-X software. Whole proses design and parameters of the treatment plant entered to the simulation program and this simulation optimised by using existing datas of treatment plant. The efficiency problem in nitrogen removal handled by using present datas and best solution for this problem found by using simulation program. İn the other hand optimum conditions and parameters for the treatment plant simulated by GPS-X program. These parameters and solutions are applicated in field and simulation datas crosschecked with field datas. Using this type of computer programs in design and operating treatment plants, will help to make best design and will reduce the operational costs. Also simulating treatment plants will help to solve operating problems.