Early diagnosis of alzheimer's disease and classification using electrophysiological signals
Alzheimar hastalığının erken teşhisi ve elektrofizyolojik sinyaller kullanılarak sınıflandırılması
  1. Tez No: 290276
  2. Yazar: MEHMET ÇOKYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAHİT EMANET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Alzheimer hastalığı yaşlılarda görülen akıl hastalıklarının yüze 60 ile 80 arasını kapsayan en yayğın ve en tehlikeli olanıdır. Alzheimer hastalığı kurbanı üzerinde fiziksel, psikiyatrik ve nörolojil hasarlara sebp olur. Bilinen tam bir tedavisi olmamasına rağmen Alzheimer hastalığının erken teşhis edilmesi hastalığın ilerleyişinin durdurulması için önem teşkil etmektedir. Bu tezde birden fazla kanallı Olaya İlişkin Potansiyeller (OİP)' in Delta, Theta, Alpha, Beta ve Gamma frekans bandlarındaki Global Field Synchronization (GFS) ölçümlerini deneklerin öznitelik olarak kullanarak Alzheimer hastaları ile sağlıklı bireylerin sınıflandırılması yapıldı. GFS bir öznitelik çıkarma yöntemi olup, dışardan varilen bir uyarana karşı beynin oluşturmuş olduğu cevabın fonsiyonel bağlılığını ölçer. Sistemin sınıflandırma doğruluğunu artırmak ve en önemli kanal kaynaklarına karar vermek amacıyla GFS öz nitelik çıkarma safhasında bir kanal optimizasyon algoritması uygulandı. Probabilistic Neural Network (PNN), Support Vector Machine (SVM) ve Random Forest (RF) sınıflandırıcı olarak kullanıldı. En iyi %81 sınıflandırma doğruluğu ile Alzheimer hastaları ile sağlıklı bireyler sınıflandırıldı. Üç sınıflandırıcınında performasa sahip olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Alzheimer?s disease (AD) is the most common and the most dangerous one which accounts for 60-80 percent of dementia in the elderly. Alzheimer?s disease (AD) causes physical, psychiatric and neurological damages on the victim. Although there is no known exact treatment, early diagnosis of Alzheimer?s disease is important to prevent progression of the disease. In this thesis, Global Field Synchronization (GFS) of multi channel Event Related Potential (ERP) signals in Delta, Theta, Alpha, Beta and Gamma frequency bands were used as discriminating feature vectors in the classification of subjects with AD and healthy control subjects. GFS is a feature extraction method which is used to acquire the functional connectivity of the brain as a response to a given stimuli type. A channel optimization algorithm was applied during GFS feature extraction stage to determine the most significant channel sources in order to improve classification accuracy of the system. Probabilistic Neural Network (PNN), Support Vector Machine (SVM) and Random Forest (RF) were used as classifiers. The classification of the subjects with AD and healthy control subjects is done with the classification accuracy of %81. Nearly all three classification system has the same performance.