Investigation of collagen type II mechanical and structural properties with the atomic force microscope
Tip II kollojenin yapısal ve nanomekaniksel özelliklerinin atomik kuvvet mikroskobu ile incelenmesi
- Tez No: 290292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ GÖLCÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Artiküler katilajı oluşturan kollajenler, ağlar ve matrisler, dokuya yapısal ve mekaniksel fonksiyon sağlarlar. Gerinime ve eklemler arasındaki sıvı basıncına karşı dayanıklıdırlar. Kollajen molekülünün biyomekaniksel ve yapısal özelliklerinin bilinmesi; kollojenlerin oluşumu, hücre dışı matrislerle hücrelerin etkileşimi ve doku dejenerasyonun özünün anlaşılması için önemlidir.Bu çalışmada, Kollajen Tip II proteinin mekaniksel ve yapısal özellikleri Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) kullanılarak incelenmiştir. Bovin kartilajından izole edilen Kollajenler oda sıcaklığında farklı pH değerlerde farklı zaman aralıklarında inkübe edilerek etkileri AFM ile incelenmiştir. Ayrıca, tek molekül kuvvet spektroskopisi (SMFS) ile kollajenin mekanik özellikleri incelenmiştir.Farklı pH (4, 6, 8 ve 10) değerlerinde kollajenin yapısal değişikliklere maruz kaldığı görülmüştür. Düşük pH değerlerde (pH 4) kollajen mollekülleri bir araya gelerek granül yapılarda oldukları gözlenmiştir. Yüksek pH değerlerinde fibril yapılarda oldukları gözlenmiştir. Uzun süreli inkübasyonda fibril oluşumlarının arttığı gözlenmiştir. SMFS ölçümleri WLC modeliyle örtüştürülerek, kontur uzunluğunu 209 nm ve persistans uzunluğu 11.72 nm olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Collagens and the networks and matrices they form in the articular cartilage function to provide structural and mechanical support to connective tissue. They resist the tension and also augment the pore fluid pressures within the joints. Knowledge of the biomechanical and structural properties of the collagen molecules is essential in understanding the self assembly of the collagens, the interactions of cells with the extracellular matrices and the relationship between the structures and the biomechanical functions and properties of tissues in addition to discerning the origin and effects of tissue degeneration.In this study, we used the AFM to examine the mechanical and structural properties of the Collagen Type II protein. The collagens were extracted from bovine cartilage and incubated at room temperature, 23oC, for different periods at different pH values and the effects of these observed from the AFM images. Additionally, single molecule force spectroscopy (SMFS) was done to determine some mechanical properties of the collagen.The AFM images taken of the collagens at different pH (4, 6, 8 and 10) showed consistency with observations that had been made earlier in literature. Basically, thestructure of the collagens changed depending on the pH, with aggregated granules presenting at lower pH 4 and the fibrils becoming more distinct and isolated as the pH increased. Increasing incubation time served to emphasize the fibril formation. The force curves obtained from the SMFS measurements were fitted using the WLC model to give us values of approximately 209nm contour length and 11.72nm persistence length, both comparable to values observed in literature.