Structure of the fractional spaces generated by positive operators and applications
Pozitif operatörler tarafından üretilen kesirli uzayların yapısı ve uygulamaları
  1. Tez No: 290291
  2. Yazar: NEŞE NALBANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SÖZEN, PROF. DR. ALLABEREN ASHYRALYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tanım kümesi olan ikinci dereceden differensiyel operatorü ele alınmıştır. Burada , üzerinde tanımlı pürüzsüz fonksiyon olup Ax için birinci dereceden yakınsak, yeterince küçük h>0 için ikinci derece fark operatörü kurulmuştur. Bu operatörünün Banach uzayında pozitifliği ispatlanmıştır. Bu operatörü ile Banach uzayında üretilen kesirli uzaylarının yapısı incelenmiştir. Bu operatörünün , Hölder uzaylarında pozitifliği ispatlanmıştır. E? ve uzaylarının normlarının denkliği, h'ye göre düzgünlüğü ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
We consider a second order difference operator of a first order approximation of the differential operator with domain . Here, is a smooth function defined on and and is a small positive number. The positivity of in the Banach is proved. Moreover, the structure of the fractional spaces is established. Furthermore, the positivity of in the Hölder spaces , is proved.