Elektrik güç sistemlerinde kısa devre ve toprak arızalarının zaman-frekans analizi yöntemiyle belirlenmesi
Determination of short circuit and ground failures with time-frequency analysis method in electric power system
- Tez No: 290339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BÜLENT ORAL, YRD. DOÇ. TAHİR ÇETİN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Elektrik enerjisi modern dünyanın vazgeçilmezlerindendir. Elektrik enerjisinin eksikliği yaşam kalitemizi olumsuz etkiler, endüstrinin durmasına ve ekonomik kayıplara sebep olur. Bu nedenlerden dolayı elektrik enerjisinin kesintisiz olarak tüketicilere ulaşması oldukça önemlidir. Bunu sağlamak için araştırmacılar enerji iletim hatlarını sürekli geliştirmeye çalışırlar. Bu gelişim olası arızaların bilinen tüm yöntemlerle analiz edilmesini de gerektirir.Bu tezde, ilk olarak Keban enerji iletim hattı modellenmiştir. İkinci olarak model üzerinde olası kısa devre senaryoları oluşturulmuştur. Üçüncü olarak da senaryolar üzerinde oluşan kısa devre arızalarının Fourier (Zaman-Frekans Analizi) yöntemiyle analizi yapılmıştır.Fourier yöntemi, frekans ve zaman bandında ani değişikliklerin belirlenmesinde etkin bir yol olarak kullanılan matematiksel bir yöntemdir. Tez çalışmasında senaryoların Fourier yöntemiyle analizi sonucunda faz ve toprak arızalarının belirlenmesi sağlanabilmiştir. Yöntemin gerçek model üzerinde olası senaryolar üzerine yapılıyor olması çalışmanın önemini artırmakla birlikte uygulanan matematiksel yöntem itibariyle de Türkiye'deki ilk uygulamadır.Tez çalışmasıyla yapılan analizin anlamlı sonuçlar içerdiği, uygulanabilirlik ve gerçeğe yakınlık bakımından da uyumlu olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Electrical energy is an indispensable of our lives. of electricity adversely effects our quality of life, gets the industry stop and causes economic losses. For these reasons, electric energy is very important to reach consumers without interruption. In order to ensure that, researchers try to develop the energy transmission lines constantly. This development requires analysis of potential failure modes of all known methods.In this thesis, firstly Keban energy transmission line is modeled. Secondly, the model was created on the possible short-circuit scenarios. Thirdly, short-circuit faults occurring on the scenarios were analyzed by Fourier (Time-Frequency Analysis) method.Fourier method, is a mathematical method and used as an effective way to determine the sudden changes in frequency and time-band. In this thesis the method of Fourier analysis of the scenarios has been made to determine the phase and ground faults. To use this method on actual and possible scenarios of the model is being increased importance of work and it is a first practice in Turkey as a mathematical method.It can be said that in this thesis study the analysis contains meaningful results and it is also compatible in terms of closeness to reality and applicability.