İstanbul Boğazı'ndan avlanan Akdeniz midyesinden (Mytilus galloprovincialis) izole edilen bakterilerin ağır metal dirençliliklerinin tespiti
Determination of heavy metal resistance of bacteria isolated from Mediterranean mussel (Mytilus galloprovincialis) caught from Bosphorus
  1. Tez No: 290347
  2. Yazar: SALİM GÜLDÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN ESİN KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada İstanbul Boğazı'nın 4 farklı istasyonundan (Haliç-Karaköy-Kadıköy-Üsküdar) avlanan Akdeniz Midyesi (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) kullanılmıştır.Akdeniz Midyesi'nin bağırsak ve solungacından ayrı ayrı izole edilen 17 adet Gram-negatif bakteri tanımlanmıştır. Tanımlanan bakteriler farklı konsantrasyonlarda (20 ppm-100 ppm-500 ppm-2500 ppm) ağır metal ihtiva eden besiyerlerine ekilmiş ve üremeleri gözlenmiştir.Gözlemler neticesinde farklı türlerdeki Gram-negatif bakterilerin farklı ağır metal konsantrasyonlarına karşı direnç geliştirdiği görülmüştür. Besin olarak sıklıkla tüketilen midyelerin organ ve dokularında patojen bakteri türlerinin bulunması ve bu bakterilerin ağır metale karşı dirençli olmaları, İstanbul Boğazı'nın ekolojik kirliliği hakkında önemli bulgular sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Mediterranean Mussel (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819), caught from 4 different stations (Haliç-Karaköy-Kadıköy-Üsküdar) of Bosphorus, has been used.Separately isolated from the Mediterranean Mussel?s intestines and gills, 17 samples of Gram-negative bacteria have been identified. Identified bacteria are sown in heavy metal inclusive media and their growth have been observed with different concentrations (20 ppm-100 ppm-500 ppm-2500 ppm). In the result of observations, it is seen that different species of Gram-negative bacteria have built up a resistance against the heavy metal concentrations. Finding of the pathogenic bacterium species at the organ and tissue of the mussels which are constantly consumed as a nutrition and the resistance of these bacteria against the heavy metal have been examined by considering the importance of ecological pollution of Bosphorus.