Asenkron motorlar üzerine enerji verimliliği uygulaması
The energy eficiency application on the asynchronous motors
- Tez No: 290353
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT KEMALETTİN TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde enerji kaynaklarının hızla tükenmekte ve buna karşı enerji kullanımının ciddi oranda arttığı görülmektedir. Kullanım ve rezervler arasındaki ilişki enerji maliyetlerinin önemli şeklide artmasına neden olmakla beraber mevcut kaynakların optimum bir şekilde kullanılması gerekliliğine de işaret etmektedir.Ülkemizde 2007 yılında ?Enerji Verimliliği Kanunu? yürürlüğe girmiş; 2008/2 sayılı Başbakanlık Genelgesi'yle kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla ? Ulusal Enerji Verimliliği Hareketi? başlatılmış ve 2008 yılı ? Enerji Verimliliği Yılı? olarak ilan edilmiştir. Ulusal enerji verimliliği hareketi kapsamında, toplumdaki enerji kültürü ve verimlilik bilincinin geliştirilmesi amacıyla, tüm resmi ve özel kuruluşları kapsayan sosyal sorumluluk anlayışına dayanan işbirliği ortamları geliştirilmektedir.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da bu kapsamda işletmelerdeki verimlilik arttırma çalışmalarına belli oranda destek verme kararı almış ve bu kapsamda kabul edilen projeler için ödenek vermeye başlamıştır. Toplam 5.000.000 TL olan ödenecek miktarın 4.000.000TL' si ?Elektrik Motor Sistemleri? için ayrılmıştır. Tüm bu hususlar elektrik motorlarında harcanan enerjide tasarruf için mevcut sistemlerin yüksek verimli motorlar ile yenilenmesi üzerinde durulmasına neden olmuştur.Bu tezde eski tip asenkron motorlar yerine Yeni Nesil Yüksek Verimli Asenkron Motorlar kullanılarak gerçekleştirildiğinde meydana gelen verim artışı ve yeni sistemlerin denenmesi ile ortaya çıkan sonuçlar incelenmiştir. Bu amaçla yeni nesil Asenkron Motorlar ile hali hazırda kullanılmakta olan eski tip motorlar arasındaki enerji verimliliği farkları kıyaslanmıştır. Çalışma ülkemizin önemli güzide otomotiv fabrikalarından birisi olan TOFAŞ' ta bulunan motor envanterleri incelenerek gerçekleştirilmiş, verimlilik çalışmasına en uygun motorlar tespit edilip bu motorların gerçek yükleri tespit edilmiş ve bu motorların yerine hangi tipte yeni nesil motorların konulacağı kararlaştırılmış ayrıca buna göre fizibilite çalışması da yapılmıştır. Bu uygulama ve fizibilite çalışması tüm sanayi kuruluşlarına örnek teşkil edecek ve benzer uygulamalar için ışık tutacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Today, it is observed that the energy resources have been exhausted quickly and still significantly increased. It indicates the requirements to use of available resources in a form of optimum although the relationship between usage and reserves cause to increase dramatically of energy costs.In our country, the“Energy Efficiency Law”entered into force on the 2007; The“National Energy Efficiency Movement”was initiated with the participation of the public, private and civil society organizations with the Prime Ministry Circular No. 2008 / 2 and the year 2008 was declared as the“Year of Energy Efficiency”.In order to develop the energy culture and efficiency awareness in community in the contents of National Energy Efficiency Movement, the collaborative environments are being developed based on the sense of social responsibility covering all public and private organizations.Also the Ministry of Energy and Natural Resources has taken the decision to support in a certain percentage to efficiency increasing works in the enterprises in these contents and has began to give allowance for the accepted projects in these contents. The 4.000.000 TL of the payable total amount being 5,000,000 TL are reserved for the“Electric Motor Systems”.All of these matters are caused to focus on renewal with high-efficiency motors of existing systems for saving in the consumed energy in electric motors.In this thesis, it has been examinated the results issued with the experiment of the new system and with the efficiency increase occurred while it was realized using the New Generation High Efficiency Asynchronous Motors instead of old type of Asynchronous Motors. For this purpose, the energy efficiency differences are compared between the new generation Asynchronous Motors and the old type motors already still being used. The study has been carried out by examining the motor inventories available in Tofaş which is one of the major automotive plants of our country. By detecting the most appropriate motors to the efficiency analysis, the actual loads of these motors has been determined and it has been agreed to be put the which type of the new generation motors instead of these motors. Furthermore, the feasibility study has been done accordingly. This application and feasibility study are in a position to be constituted a sample of all industrial establishments and to shed light for the similar practices.