Kombi üretiminde talep tahmin yöntemlerinin uygulanması
Using demand forecasting methods in boiler production
  1. Tez No: 290437
  2. Yazar: FİDAN PINAR DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN FIĞLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu yüksek lisans tezi ısı sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin üretim planlama modelini kurarken, sürecin girdisi olarak ihtiyaç duyduğu en önemli veri olan talep tahminlerinin, sayısal tahmin yöntemlerinin kullanılmasıyla nasıl etkilendiğini ve en iyi tahmin edici yöntemin hangisi olacağını incelemektedir. Üretimi gerçekleştirilen iki ürüne ait gerçekleşen satış verileri kullanılarak farklı talep tahmin yöntemleri denenmiş ve elde edilen sonuçlar, gerçekleşen satışlar ile karşılaştırılarak, bulunan sonuçlara göre sektör ve seçilen ürün için en iyi tahmin yöntemi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This master thesis analyses the effects of forecasting methods on demand forecasting process of a company in heating sector. With using real sales figures for two selected products, different forecasting methods were analysed and the forecast results were compared with real sales figures. Referring to forecast results, the best forecast method was evaluated both for sector and the selected products