Türkiye'nin uzun vadeli stratejik hedeflerine yönelik senaryoların bulanık AHP yaklaşımıyla değerlendirilmesi
Evaluating the scenarios for long term natural gas strategic aims of Turkey by using fuzzy AHP approach
- Tez No: 290436
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ALADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, enerji konusunda Türkiye ve Dünya'nın genel durumu özetlenmiş, üretim, tüketim, ithalat ve ihracat değerleri ile doğal gaza olan eğilimin gelecek dönemlerde de artarak devam edeceği vurgulanmıştır.Doğal gaza artan talebin güvenli ve kesintisiz sağlanabilirliğinin önem kazandığı günümüzde, bu soruna etki eden en önemli faktörün ülkeler arası diyalog ve enerji stratejileri olduğu açıktır. Çalışma kapsamında oluşturulan senaryoların çıkış kaynağı, uluslar arası ilişkiler, stratejiler, işbirlikleri ve entegrasyonlar ile Türkiye'nin enerji koridoru olma hedefinin analizi için yapılan SWOT analizidir.Oluşturulan senaryolar, Bulanık AHP yöntemiyle değerlendirilmiş, sonuçlar yüzde önem değerleri şeklinde ifade edilmiştir. Sonuçlar konusunda üzerinde durulması gereken nokta, Türkiye'nin dış ilişkilerde çok yönlü ve aktif politika izlemesi gerekliliğini öne çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the generally situation of Turkey and the World on energy is summarized, it?s emphasized that the tendency to natural gas will keep on going up in production, consumption, export and import values.As making available the increasing demand of natural gas safety and uninterrupted is becoming important today, it?s clear that the most important factor affecting the matter is the dialogue between countries and energy strategies. The source of the scenarios formed in this context is international relationships, strategies, cooperation, integrations and the SWOT analysis made for analyzing the aim of Turkey trying to be energy corridor.These scenarios are evaluated by using Fuzzy AHP, solutions are meant as percent values. The important point on the solutions make the foreign policy multi sided and active.