A Finite element analysis for flow in porous media
Gözenekli ortam akışı için bir sonlu elemanlar analizi
- Tez No: 29072
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
VI ÖZET GÖZENEKLİ ORTAM AKIŞI İÇİN BİR SONLU ELEMANLAR ANALİZİ Gözenekli ortamdaki akış için bir sonlu elemanlar analizi amaçlanmıştır. Bu tezde, yeraltı su akışının gözenekli bir toprağın doymuş bölgesinde olduğu kabul edilmektedir. Problem, akışın laminer olduğu ve atalet kuvvetlerinin viskoz kuvvetlere göre ihmal edilebileceği kabulüyle, Darcy kanununa dayanılarak formüle edilmiştir. Problemin çözümü için sonlu elemanlar yöntemi kullanılmıştır. FORTRAN bilgisayar dilinde bir sonlu elemanlar kodu geliştirilmiştir. Değişik tipte sınırlı ve sınırsız akış problemleri için sonlu eleman ağları oluşturulmuş, potansiyel dağılımları çizilmiştir. Sonuçlar, literatürdeki benzerleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A finite element analysis for porous media is aimed. In the thesis, it is accepted that groundwater flow occurs only in the saturated region of a porous soil. The problem is formulated based on Darcy's law governing groundwater flow under the assumption that the flow is laminar and that inertial forces are negligible compared to the viscous forces. The finite element method is chosen for the solution of the problem. A finite element code is developed in FORTRAN. Finite element meshes are generated for the confined seepage and confined and unconfined aquifer problems. Head distributions for different cases are plotted. The results have been compared to those in the literature.