KOBİ'lerde finansal yönetim tekniklerinin uygulanması ve Malatya ilinde bir anket çalışması
Application of financial management techniques in small and medium enterprises (SMEs) and a survey undertaken in the city of Malatya
  1. Tez No: 290780
  2. Yazar: SULTAN GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Kobilerin ekonomik kalkınma ve gelismedeki rolunun etkisi literaturlerde genis bir yer bulmustur. Hızlı bir sekilde globallesen ve uluslararası rekabetin yankı bulduğu 21. yuzyıl dunyasında, girisimci yeteneğin, yenilikciliğin ve istihdamın ana kaynaklarından biri olan KOBİ'ler ekonomide onemli rol oynayan aktorlerden biri olarak kabul gormustur.Değisen sosyal ve ekonomik kosullara hızlı uyum sağlayabilme yetenekleri ve esneklikleri nedeniyle ekonomilerin onemli karısımlarından biri olarak kabul goren KOBİ'lerin finansman, pazarlama, uretim, yonetim ve insan kaynaklari gibi alanlardakarsılastıkları sorunlarla dezavantajlı oldukları yonleri de bulunmaktadır.Dezavantajlı kabul edildikleri alanlarda yasadıkları zorlukların etkenlerinden birinin KOBİ'lerde finansal yonetim tekniklerinin uygulanma eksikliği olduğu saptanmıs olmakla beraber aynı zamanda bu eksikliğin sozkonusu isletmeleri bazı sıkıntılarla karsı karsıya bırakmakta olduğu gozlemlenmistir.Bu calısmada finansal yonetim teknikleri ele alınmıstır. Calısma bu genel cerceveden baslayarak, finansal yonetim tekniklerinin kullanım ve uygulanma profilinin belirlenmesi olceğine eğilmistir. Calısma metodu olarak literatur taraması ve anket calısmasından olusan kombine bir yontem uygulanmıstır. Uygulamada finansal yonetim tekniklerine yer verilmesinin gerekliliği ortaya konulmustur. Bu bağlamda KOBİ'lerde finansal yonetim tekniklerinin ne olcude kullanıldığını saptayarak, Malatya'daki gıda isletmelerinde finansal yonetim tekniklerinin uygulanma profilini belirlemek amacıyla bir anket calısması yapılmıstır.Arastırma bulguları, KOBİ'lerin finansal yonetime yeterince onem verilmemesinden ve tekniklerin uygulanmamasından kaynaklı birtakım sorunlarla karsı karsıya olduklarını ortaya koymaktadır. Bu sorunlar kısaca ozetlenecek olursa; soz konusu KOBİ'lerin finans departmanlarının ve finans yoneticilerinin olmaması, kredi kullanımında karsılasılan zorluklar, modern finansal yonetim tekniklerinden yararlanmama ve bunların yanısıra kendilerine sağlanan desteklerden yeterince faydalanamamaları olarak tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
The influence of the role of SMEs on economic development has been discussed in a number of literatures. In the rapidly globalised world and international competitiveness, Small and Medium Enterprises (SMEs) have been accepted as a significant role player in the economy since they are a major source of entrepreneurial skills, innovation and employment.SMEs though being accepted as a major ingredient of economies due to their flexibility and speed in adapting to changing economic and social circumstances, they may experience some disadvantageous issues in financing, marketing, production, management and human resources. One of the reasons of these issues has been identified as the application of lack of financial management techniques and this deficiency has been defined as the source of difficulties these enterprises are experiencing.The financial management techniques have been chosen as the subject of this dissertation. Starting from this general outline the research has focused to a scale of financial management techniques usage and identification of their application profile. A combination of case study survey and literature reviews has been adopted as a methodological approach of the study. Within this frame in order to be able to identify the scale of financial management techniques usage and their application profile a survey has been carried out with the food sector SMEs of the city of Malatya in Turkey.The findings of the research has revealed the insufficient importance given to the application of financial management in SMEs as well as the issues SMEs are facing owing to financial management techniques not being implemented in the practice. These problems may be summarized briefly as the lack of their finance departments and finance managers, the difficulties being experienced in the credit use, not making use of modern financial management techniques, and the insufficient use of supports available for them.