Türk Medeni Kanunu'nda velayet hükümleri ve özellikle çocuğun korunması
The parental responsibility provisions and particulary protection of child in Turkish Civil Code
  1. Tez No: 290883
  2. Yazar: BAŞAK GÖRGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Türk Medeni Kanunu'nda Velayet Hükümleri Ve Özellikle Çocuğun Korunması isimli yüksek lisans tez çalışmamız, velayet hükümleri ve çocuğun korunmasına ilişkin hükümlerin incelenmesinden oluşmaktadır. İki ana bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde, başlangıç olarak velayet hakkının tarihsel gelişimi, tanımı ve hukuki niteliğinden bahsedilmiş; daha sonra velayet hakkının anne ve baba ile çocuğa sağladığı yetkiler ve yüklediği görevler üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise, çocuğun korunmasına ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir. Bu bölümde, anne ve babanın velayet hakkından doğan yetki ve yükümlülüklerini gereği gibi kullanmamaları halinde hakim tarafından alınmasına karar verilebilecek ve Türk Medeni Kanunu ile Çocuk Koruma Kanunu'nda düzenlenmiş olan koruma önlemleri incelenmiş, son olarak da yetkili ve görevli mahkemeler hakkında bilgi verilmiş ve önlemlerin alınmasında izlenecek usul açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The LL.M. thesis study named ?The Parental Responsibility Provisions And Particulary Protection Of Child In Turkish Civil Code? is about parental responsibility provisions and protection of child. The study is formed by two main chapters and in the first part of the study, the historical progress, definition, and legal character of parental responsibility have been mentioned and afterwards, the authorizations that is ensured and the duties that is held by parental responsibility, have been emphasized. In the second part of the study, the protection actions that will be taken by judge and have been put in order by Turkish Civil Code and by Code of Child Protection in case of the authorizations or duties that parental responsibility held to parent have been analyzed and finally information has been given baout authorized and assigned court and procedure of taking protection actions has been paraphrased.