Kil-karbon kompozitlerin sentezi ve adsorpsiyonda kullanılabilirliğinin incelenmesi
Synthesis of clay-carbon composites and investigation of usability in adsorption
- Tez No: 290935
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA TÜMSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kil-karbon kompozitleri, Na-bentonit kili ve karbon kaynağı olarak şeker kullanılarak farklı karbonizasyon sıcaklıklarında (600, 750, 900 oC) sentezlenmiştir. Elde edilen tüm katılar için spesifik yüzey alanları ve gözenek hacimleri N2 gazı adsorpsiyonu ile belirlenmiştir. Ayrıca elde edilen katıların, metilen mavisi ve fenolün sulu çözeltiden adsorpsiyonunda kullanılabilirliği de araştırılmıştır.Elde edilen tüm katılar için spesifik yüzey alanları piroliz sıcaklığı arttıkça azalmıştır. Kil, şeker ve sülfürik asidin aynı anda kullanılması sinerjik bir etkiye yol açarak, kompozitlere yüksek yüzey alanları ve gözenek hacimleri kazandırmıştır. En iyi fenol giderim yüzdesi bentonit, şeker ve asidin 900 oC'de karbonizasyonu ile hazırlanan kompozitte elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Clay-carbon composites were synthesized using Na-bentonite clay and sugar as carbon precursor at different carbonization temperatures (600, 750, 900 oC). For all solids, specific surface areas and pore volumes were determined with N2 gas adsorption. The all solids were used for adsorption of methylene blue and phenol from aqueous solution.The surface areas of solids were decreased with increasing pyrolysis temperature. The simultaneous use of clay, sugar and H2SO4 leads to synergistic effect, which imparts to the composites the highest surface areas and pore volumes. The best phenol removal was obtained for composite prepared with carbonization at 900 oC of clay, sugar and acid.