Bazı geçiş metalleri ile karışık ligantlı [N,N-dimetiletilendiamin ve N,N-dietiletilendiamin] tetrasiyanometalat(II) [metal: Ni, Pd] komplekslerinin sentezi, spektroskopik, termal ve yapısal özelliklerinin araştırılması
The syntheses and investigation of spectroscopic, thermal and structural properties of some transition metals with mixed ligands (N,N-dimethylethylenediamine and N,N diethylethylenediamine) of tetracyanometallate(ii) complexes [metal: Ni, Pd]
  1. Tez No: 290936
  2. Yazar: MEHRAN AKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ SÜHEYLA KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, [Cu(dmen)2Ni(?-CN)2(CN)2] (1), [Zn4(dmen)8Ni4(CN)16] (2),[Cd4(dmen)8Ni4(CN)16] (3), [Cu(dmen)2Pd(?-CN)2(CN)2] (4), [Zn(dmen)2Pd(?-CN)2(CN)2](5), [Cd(deten)2Ni(?-CN)2(CN)2] (6), [Zn(deten)2Pd(?-CN)2(CN)2] (7) ve [Cd(deten)2Pd(?-CN)2(CN)2] (8) formülleri ile verilen siyano köprülü polimerik komplekslerin tek kristallerielde edilmiştir. Komplekslerin yapıları element analiz ve titreşim spektroskopisi ilebelirlenmiştir. Komplekslerin titreşim spektrumlarında 2200-2000 cm-1 dalga sayısıaralığındaki şiddetli ve keskin ?(CN) titreşim bandı, [Ni(CN)4]2- tabaka yapısına sahip 1-3 ve5 komplekslerinde 28-15 cm-1, [Pd(CN)4]2- tabaka yapısına sahip 4 ve 6-8 komplekslerinde ise17-9 cm-1 yüksek frekans bölgelerine kaymıştır. Serbest ligantların (dmen veya deten) vekomplekslerin spektrumları karşılaştırıldığında ise ligant moleküllerinin 3365-3193 cm-1dalga sayısı aralığındaki ?(NH) titreşimlerinin komplekslerde 3345-3160 cm-1 dalga sayısına,2972-2770 cm-1 dalga sayısı aralığındaki etil ve metil gruplarına ait ?(CH) titreşimlerinin ise2988-2792 cm-1 dalga sayısına kaydığı gözlenmiştir.Tek kristalleri elde edilen 1-8 komplekslerinin X-ışınları kırınımı tekniği ile yapıanalizleri gerçekleştirilmiştir. 2,2-TT zincir yapısındaki 1, 4, 5, 7 ve 8 kompleksleri P21/c, 6kompleksi P21/n uzay grubuna sahip ve monoklinik yapıda, 2,2-CC zincir yapısına sahip, 2 ve3 kompleksleri ise I41/a uzay grubuna sahip tetragonal yapıdadır. 1, 4-8 komplekslerininyapılarında bulunan nikel(II) veya paladyum(II) iyonuna, dört tane siyano ligantının (ikisiyano grubu uç, diğer iki siyano grubu köprü) karbon atomları üzerinden koordine olmasıylakare düzlem geometrili, Cu(II), Zn(II) ve Cd(II) iyonlarının ise ikisi siyano ve çift dişli ikidmen veya deten ligantlarıyla koordine olmasıyla bozulmuş sekiz yüzlü geometri oluşmuştur.Elde edilen komplekslerin termal analiz bozunmaları statik havada 30-700 °C sıcaklıkaralığında incelenmiştir.. Yapılan incelemelerde ilk bozunma basamağında komplekslerinyapısında bulunan dmen veya deten ligantlarının endotermik olarak uzaklaştığı, takip edenbasamakta ise siyano ligantının ekzotermik olarak bozulduğu belirlenmiştir. Son bozunmaürünlerine karşılık gelen metal oksitlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, cyano-bridged heteronuclear polymeric complexes with formulas givenby [Cu(dmen)2Ni(?-CN)2(CN)2] (1), [Zn4(dmen)8Ni4(CN)16] (2), [Cd4(dmen)8Ni4(CN)16] (3),[Cu(dmen)2Pd(?-CN)2(CN)2] (4), [Zn(dmen)2Pd(?-CN)2(CN)2] (5), [Cd(deten)2Ni(?-CN)2(CN)2] (6), [Zn(deten)2Pd(?-CN)2(CN)2] (7) and [Cd(deten)2Pd(?-CN)2(CN)2] (8) havebeen synthesized and their single crystals have been obtained. The structures of complexeswere characterized by using elemental analysis and vibrational spectroscopy. Intensive andsharp ?(CN) vibration band between 2200-2000 cm-1 in the vibration spectra of complexes,was shifted through high frequency regions as 28-15 cm-1 for [Ni(CN)4]2- layer type 1-3 and5 complexes and 17-9 cm-1 for [Pd(CN)4]2- layer type 4 and 6-8 complexes. When the spectraof free ligands (dmen or deten) and complexes compared, it was seen that ?(NH) vibrations ofligand molecules between 3365-3193 cm-1 were shifted to 3345-3160 cm-1 in complexes and?(CH) vibrations which belong to ethyl and methyl groups between 2972-2770 cm-1 wereshifted to 2988-2792 cm-1.Structural analysis of single crystalline 1-8 complexes were performed by x-raydiffraction technique. 1, 4, 5, 7 and 8 complexes with chain structure 2,2-TT belong to P21/c,6 complex belongs to P21/n space group and both have monoclinic structure, while 2 and 3complexes with chain structure 2,2-CC belong to I41/a space group and has tetragonalstructure. Square plane geometry was formed via the coordination of 4 cyano ligand (twocyano groups as end, other two cyano groups as bridge) to nickel (II) and palladium (II) ions,which present in the structure of 1, 4-8 complexes, through carbon atoms and distortedoctahedral geometry was formed by the coordination of Cu(II), Zn(II) ve Cd(II) ions withdmen or deten ligands (two of them are cyano and double-geared).Thermal analysis decompositions of complexes were investigated between thetemperature ranges of 30-700 oC in static air atmosphere. It was determined that dmen ordeten ligands in the structure of complexes were removed endothermically in the first stage,and cyano ligand was decomposed exothermically in the subsequent stage. Resultantdecomposition products are metal oxides.