Akım gözlem istasyonlarında yatak sürtünme katsayısı ve eğiminin sayısal yöntemle bulunması
Determination of bed friction coefficient and bottom slope at flow gauging stations using a numerical method
  1. Tez No: 290943
  2. Yazar: NURİ ÇAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AYDIN, YRD. DOÇ. DR. ENDER DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada kesit geometrisinin tanımlanması için yapılan ölçümlerden kesit faktörü hesaplanmış ve büyük su derinliği olan ölçümlerden daha küçük derinlikler için sentetik olarak kesit faktörü-su derinliği ilişkisi sürekli fonksiyonlar olarak bulunmuştur. Hız ölçümlerinin alanda integralinden elde edilen debi, noktasal hız ölçümlerinden elde edilen akarsu yatak eğimi ve kesit ölçümlerinden elde edilen kesit-faktörü bilgileri Manning denkleminde kullanılarak yatak pürüzlülük değerleri bulunmuştur. Böylece, geleneksel olarak yapılan akım ölçüm verilerinden daha fazla teknik bilgi edinmenin mümkün olduğu örneklenmiştir. Yukarıda ifade edilen analiz yöntemleri uygulandığında, yapılan akım ölçümlerinin bir bölümünün güvenirliğinin son derece tartışmalı olduğu açıkça görülmektedir. Akım ölçüm istasyonlarının fiziki altyapılarının, ölçüm ekipmanının ve ölçüm yöntemlerinin de iyileştirmeye ihtiyacı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, section factor is computed from section measurements. Relations between section factor and water depth are synthetically expressed as continuous functions of water depth which are derived from the section measurements at high water levels. Bed friction values are determined by substituting discharge obtained from the integration of velocity fields, bed slope obtained from point velocity measurements and section factors obtained from flow section measurements into Mannings equation. In this manner, it?s shown that it can be possible to obtain more technical information from the traditional flow measurement data. It is shown that the reliability of some flow measurements is arguable when the above analyzing methods are used. It can be concluded from this study that the flow measuring equipment and measurement methodology have to be improved.