Stress analysis in critical cross sections of dynamic compression bone plates
- Tez No: 29095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. SAMİ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada insan vücudundaki Tibiaya takılan implant plakların gerilme analizi inceleme konusu yapılmıştır. Çalışmada TS 4272/2 no'lu 6 elips delikli Tibia plağı incelen miştir. Plak 316 L tipi paslanmaz çelikten yapılmıştır. Üzerinde çalışma yapılan plak vidalarla Tibia* ya sabitlenmiştir. Mod elleme ve problemin çözümünde SAP 90 programından faydalanılmıştır. Tibiaya vidalarla sabitlenen plakta oluşan gerilmeleri ağırlıklı olarak analiz edilmiş ve grafiklerle karşılaştırılmıştır. Bu halde ilk olarak plağa sadece eksenel bası kuvveti uygulan mıştır. Bu halde plağın delikleri çevresinde oluşan gerilmeler ince lenmiştir. Sonra plağa eğilme momenti uygulanmıştır. Daha sonraki aşamada ise sadece vida sıkma kuvveti uygulandığında plağın delikleri etrafında oluşan gerilmeler incelenmiştir. Bütün bu uygulamalardan sonra bu üç durum aynı anda plağa uygulanmış ve bulunan sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. İi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study stress analysis of implant plates applied on tibia in human body is considered as a discussion subject. Tibia plate with elliptical six hole, TS 4272/2 number» in dimension of (103 x 11.5 x 4), is investigated in the study. The plate is made of 316 L type stainless steel: The plate studied is fixed to the tibia by using screws. SAP 90 Computer Program is utilized for modelling and solution of the problem. The stresses occurred on a plate fitted by screws to tibia are analyzed deeply and compared with the graphics. In this case, Firstly an axial compression force is applied on the plate. The stresses taken place around the holes of plate are investigated for this case. Then a bending moment is applied to the plate. Next, the stresses occurred around the holes of plate are evaluated When only screwing force is applied. After all these applications, these three cases are applied on the plate at the same time and the obtained results are compared to each other.