Fe40Ni40B20 metalik camının mekanik, termal, elektriksel ve manyetik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanic, thermal, electrical and magnetic properties of Fe40Ni40B20 metallic glass
- Tez No: 290954
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, üstün manyetik özellikleri ile dikkat çeken ve teknolojide önemli uygulama alanlarına sahip olan Fe40Ni40B20 metalik camının mekanik, termal, elektriksel ve manyetik özellikleri incelendi. Düzlemsel akışlı döküm metodu ile üretilmiş Fe40Ni40B20 metalik camı, kül fırınında 500°C'de 5, 10, 30, 60 ve 120 dk sürelerle tavlandı ve her bir numune için XRD analizleri ve Vickers mikrosertlik ölçümleri yapıldı. Fe40Ni40B20 metalik camına çekme testi uygulandı. Numunenin özdirenci, dört nokta DC elektriksel iletkenlik ölçüm sistemi ile ölçüldü. Manyetik ölçümler için Hall ölçüm sistemi kullanıldı ve yüzey özdirencinin, yüzey taşıyıcı yoğunluğunun, Hall katsayısının ve Hall mobilitesinin manyetik alanla değişimi incelendi. Numunenin DSC analizleri yapıldı ve öz ısı kapasitesinin sıcaklıkla değişimi çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, mechanical, thermal, electrical and magnetic properties of Fe40Ni40B20 metallic glass that is noted for its superior magnetic properties and significant technological application areas were investigated. Fe40Ni40B20 metallic glass which was produced by planar flow casting method was annealed in a muffle furnace at 500°C for 5, 10, 30, 60 and 120 min periods and XRD analysis and Vickers microhardness measurements were done for all samples. Tensile tests were appllied to Fe40Ni40B20 metallic glasses. In order to measure resistivity, four point DC electrical measurement system was used. Hall measurement system was used for magnetic measurments and the change of surface resistivity, surface carrier density, Hall coefficient and Hall mobility with magnetic field were examined. DSC analysis of the samples were done and the change of specific heat capacity with temperature were studied.