Zaman skalasında üçüncü mertebe lineer olmayan p-Laplacian sınır değer problemleri
Nonlinear third order p-Laplacian boundary value problems on time scales
- Tez No: 291003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. SERAP TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez, giriş bölümü hariç, esas olarak üç bölümden oluşmaktadır.İkinci bölümde zaman skalası ile ilgili temel kavramlar ve bazı teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde zaman skalası üzerinde tanımlı üçüncü mertebe lineer olmayan p-Laplacian sınır değer problemi ele alınmıştır. İlk olarak problemin çözümünün yapısı incelenmiş ardından sabit nokta teoremleri yardımıyla pozitif çözümlerin varlığı ispatlanmıştır ve bir örnekle pekiştirilmiştir.Dördüncü bölümde ise zaman skalasında üçüncü mertebe öz değer probleminin çözümünün varlığı ve tekliği incelenmiştir. Son olarak reel sayılar üzerinde tanımlı bir örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Except the introduction, this thesis contain in three main sections.In the second section some basic rules and theorems of calculus have been given on time scales.In the third section nonlinear third-order p-Laplacian boundary value problems have been examined on time scales. First of all the solution of the problem structure examined and then with the help of fixed point theorems proved the existence of positive solutions and reinforced with an example.In the fourth section when the scale of existence and uniqueness of the third-order solution to the problem of self-worth were examined. Finally, an example is defined on real numbers.