Uzaysal modal lojikler için bir inşa yöntemi
A construction method for spatial modal logics
- Tez No: 291023
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, modal lojiğin bilinen tamlık sonuçlarını kullanmak ya da Kripke çatıları boyunca dolaylı olarak çalışmak yerine istenen genişletilmiş matematiksel yapıları direkt olarak inşa etmek için dikkatle gözden geçirilmiş bir sintaktik yaklaşım verilmiştir. S4 ün ya göre tamlığını göstermek için kullanılan bu inşa yöntemi aşamalarla ve adımlarla inşa edilmiştir. Ayrıca ve nın aksiyomlaştırılması sırasıyla FP dilini ve Since/Until dilini kullanarak sağlanır. Ek olarak S4 haricinde nun da göre tamlığı aynı inşa yöntemi ile gösterilmiştir. ye de genişlemelerin söz konusu olduğu, teorem ve önermeler ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, instead of using the usual completeness results in modal logic or efforting through Kripke frames indirectly, a syntactic approximation is examined for contructing the desired mathematical structures is extended directly is given. A construction method which is used for demonstrating the completeness of S4 with respect to is established by the stages and the steps. In addition, the axiomatization of and is looked out for in advance in the ordered FP language and Since/Until language. Moreover, the completenesses of and with respect to except S4 are showed by using the same construction method. Existing the extension to also is explained in theorems and propositions.