Catalytic conversion of waste polymeric materials into fuel
Atık polimerik materyallerin yakıta dönüşümü
  1. Tez No: 291025
  2. Yazar: BURÇİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada , atık polietilen ile biyokütle ve biyokütle pirolizinden elde edilen kok, değişik sıcaklıklar ve 1:1, 1:9, 2:8, 3:7 olmak üzere farklı ağırlık oranlarında sabit yataklı reaktörde birlikte pirolizlenmiştir. Piroliz sıcaklıkları 400 ve 500C olarak seçilmiştir. Piroliz ürünleri GC-TCD-FID, FTIR ve standart analiz methodları ile tanımlanmıştır. Piroliz verimi ve özelliği üzerine sıcaklık ile hammadde oranının etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, co-pyrolysis of polyethylene wastes with biomass and biomass?s pyrolysis coke were carried out in a fixed bed reactor at different temperatures at the weight ratio of 1:1, 1:9, 2:8, 3:7. The pyrolysis temperatures were selected as 400 and 500 ? C. Pyrolysis products were characterized by, GC-TCD-FID, FTIR and standard analysis methods. The effects of temperature and the ratio of feedstock on yield and properties of pyrolysis products was investigated.