Malatya ili kayısı bahçelerinden elde edilen monilya izolatlarının bazı fungisitlere duyarlılıklarının belirlenmesi üzerine raştırmalar
Studies of sensitivity of monilia isolates obtained from province of apricot orchards in Malatya against some fungicides
- Tez No: 291097
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Malatya İli Türkiye'nin % 60'lık taze ve % 90'lık kuru kayısı üretimi ileen önemli kayısı üretim merkezidir. Kayısı yetiştiriciliğinde kayıplara neden olanhastalıklardan biri de Monilya (Mumya) (Monilinia laxa) hastalığıdır. Hastalıkiçin uygun iklim koşulların ortaya çıkması durumunda % 100'e varan kayıplarortaya çıkabilmektedir.Bu çalışma ile Malatya ili kayısı bahçelerinden elde edilen monilyaizolatlarının yörede kullanılan ve hastalığa ruhsatlı olan bazı fungisitlereduyarlılıklarının belirlenmesi hedeflenmiştir. İki aşamada yürütülen çalışmalarda,öncelikle seçilen fungisitlerin monilya izolatlarının misel gelişimi ve sporçimlenmesi üzerine etkililikleri testlenmiştir. İkinci aşamada ise duyarlılıklarındaazalma belirlenen izolatların doğaya uyumu araştırılmıştır. Bunlara ek olarakyörede hastalığın seyrine yönelik genel bilgiler edinebilmek ve duyarlılıktestlerinde elde edilen sonuçların yorumlanmasına yardımcı olması amacıylakayısı üreticileri ile bir anket çalışması yürütülmüştür.Tebuconazole dışında diğer tüm fungisit etkili maddelerinin, monilyaizolatlarına duyarlılıklarında farklılık ve azalmalar kaydedilmiştir. Etkilimaddelere göre duyarlılığı azalmış ve duyarlı olarak seçilmiş izolatlar ile yapılanpatojenisite çalışmalarında, bazı izolatların sporulasyon ve hastalık yapmayeteneklerinde sapmalar kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Province of Malatya is the most important apricot production center inTurkey, with 60% fresh and 90 % dried apricot. Monilia diseases (mummy)(Monilinia laxa) cause significant losses in the most of apricot diseases of apricotcultivation. The incidence of disease may occur up to 100% losses in suitableclimatic conditions.In this study, it was aimed to determine the sensitivity of Monilia isolatesobtained from province of Malatya apricot orchards against some registered andused fungicides in the region to the disease. Studies were conducted in two stages,in the first stage, it was tested the effectiveness of selected fungicides on sporegermination and mycelial growth of Monilia isolates. .In the second part of study,adaptation of less sensitive isolates was studied. In addition, a questionnairesurvey was conducted with apricot producers to obtain general informationregarding to the disease development in the region and to help interpret the resultsof susceptibility tests.It was determined that the sensitivity of Monilia isolates were different anddecreased to all other fungicides, except tebuconazole. Some deviations wererecorded on the ability of causing disease and sporulation on pathogenicity tests ofselected isolates as sensitive and less sensitive ones.