Sasalı doğal yaşam parkı örneğinde hayvanat bahçeleri üzerine bir araştırma
A research on zoos on the example of sasali natural life park
- Tez No: 291098
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN VECDİ KÜÇÜKERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde, 30 Kasım 2008 yılında İzmir' in Çiğli ilçesine bağlı Sasalı beldesinde açılışı yapılan İzmir Doğal Yaşam Parkı, planlama ve tasarım kararları yönü ile incelenmiş, bu örnekle birlikte hayvanat bahçeleri genel bir bakış açısı ile ele alınmıştır.Peyzaj mimarlarının doğrudan çalışma alanı içinde yer alan hayvanat bahçelerinin oluşum ve gelişim süreci İzmir Doğal Yaşam Parkı örneğinde ele alınarak, bu sürecin işleyişi, bulunduğu bölgeye nasıl yön verdiği ve hayvanat bahçelerinin toplum yaşamındaki önemi bütüncül bir yaklaşımla sergilenmiştir.Araştırmanın yönteminde, konuyla ilgili yapılan literatür taraması ışığında araştırma alanında yapılan gözlem çalışması ve ziyaretçiler ile yapılan anket çalışması ile İzmir Doğal Yaşam Parkı projesinin uygulamasında ve gelişiminde görülen ve analiz edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, İzmir Natural Life Park that opened in Sasalı town of Çiğli county at İzmir, on 30 November 2008, has been examined as aspects of planning and design desicions and with this sample zoos are discussed in general perspective.By considering the case of İzmir Natural Life Park sample; formation and development process of zoos, that is inside one of the direct workspaces of landscape architects, the functioning of process, how it gives direction to its region and the importance of zoos at community life has been exhibitited in holistic approach.In the research method, observational study at the research area in the light of literature scan about the case and survey study done with vizitors, with results seen at application and development and results that are analized of İzmir Natural Life Park Project are evaluated and necessary recomendations are made.