Sıcaklık stresinin kökbakterilerinin bitki gelişimini artırma ve biyokontrol özelliklerine etkisi
The effect of different temperature stress on the abilities of plant growth promoting and biocontrol of rhizobacteria (PGPR)
- Tez No: 291117
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ekonomik nedenlerden dolayı ülkemiz seralarında domates yetiştiriciliğinde, en önemli abiyotik stres faktörü sıcaklıktır. Biyotik stres faktörlerinin başında ise toprak kaynaklı fungal ve bakteriyel patojenlerin yol açtığı hastalıklar gelmektedir. Fusarium oxysporum f. sp. radicis-lycopersici (FORL)'den kaynaklanan fungal kök ve kökboğazı çürüklüğü ve Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Cmm) `den kaynaklanan bakteriyel solgunluk etmenleri yetiştiricilikte önemli sorunlardır. Son yıllarda bu hastalıklara karşı biyolojik savaşın alternatif bir mücadele yöntemi olabileceği ifade edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, domates bitkilerinden izole edilen kökbakterilerinin yanı sıra bakteriyoloji laboratuarı stoklarında bulunan, çeşitli konukçu X patojen sisteminde biyolojik savaş açısından etkililiği kanıtlanmış 10 adet antagonist bakterinin bitki gelişimini artırıcı özellikleri ve Cmm ve FORL'a karşı biyolojik savaş potansiyelleri üzerine farklı sıcaklık rejimlerinin (16°C, 24°C ve 36°C) in vitro koşullarda etkisinin saptanmasıdır. In vitro `da farklı sıcaklıklarda IAA üretimi açısından yapılan testlerde IAA üretiminin sıcaklık stresinden etkilenmediği saptanmıştır. Düşük ve yüksek sıcaklıklar, optimum sıcaklığa göre fosfataz enzimi üretimini olumsuz etkilemiştir. Testlenen kökbakterilerinin optimal sıcaklığa oranla HCN üretimi de sıcaklık stresinden olumsuz etkilenmiştir. CAS agar ortamında 24°C `de kökbakterilerinde siderofor üretimi gözlenirken 16°C ve 36°C `de kökbakterileri hiç siderofor üretememişlerdir. In vitro tohum çimlenme testinde ise TR 2/1 ve TR 21/1 numaralı kökbakterilerinin çimlenmeye etki yönünden ön plana çıktığı saptanmıştır. Cmm ve FORL `a karşı biyokontrol özellikleri yönünden testlenen bakterilerin in vitro biyokontrol aktivitesi genel olarak düşük ve yüksek sıcaklıklardan olumsuz etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, because of economical reasons the most important abiotic stress factor is temperature in tomato growing in the greenhouses. Besides that, the main biotic stress factor is soil born fungal and bacterial pathogens related diseases. Diseases that caused by Fusarium oxysporum f. sp. radicis-lycopersici (FORL) and Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Cmm) are the most important problems in commercial tomato production. Therefore, in recent years, biological control could be an alternative method against these diseases. This study was conducted to determine the effect of different temperatures (16°C, 24°C and 36°C) on in vitro plant growth promoting and biocontrol potential of rhizobacteria which were isolated from tomato plant. Out of ten rhizobacteria strains showed effectiveness in terms of biological control against Cmm and FORL and plant growth promotion in different host X-pathogen system. It was determined that IAA production was not effected from low and high temperature. According to the results from the optimum temperature, the low and high temperatures were adversely affected the production of phosphatase enzyme. Also, HCN production was adversely effected by low and high temperatures. On CAS agar media, siderophore was produced by rhizobacteria at 24°C. At 16°C and 36°C, the bacteria couldn?t produce siderophore on CAS agar plate. According to in vitro seed germination test result, TR 2/1 and TR 21/1 were succeed in terms of seed germination. In vitro biocontrol activity against FORL and Cmm was adversely effected at low and high temperature.