PET şişe geri dönüşüm PES ile klasik PES liflerinden üretilen iplik ve kumaş özelliklerinin karşılaştırılması üzerine bir çalışma
A study on comparison of yarn and fabric properties which are produce from conventional PES and recycled PET bottle fibres
- Tez No: 291157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Textile and Textile Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dünyadaki plastik tüketiminin büyük bir kısmını oluşturan PET malzemelerin yaklaşık %30'u şişe üretiminde kullanılmaktadır. Son yıllarda hayata geçirilen çevre programlarıyla PET şişe toplanma oranları her geçen gün artmaktadır. Ancak bu artışın devamı için geri dönüştürülmüş PET polimerin kullanımının yaygınlaştırılması gerekmektedir. Yapısal viskozite sorunu nedeniyle tekrar PET şişe üretiminde kullanılamayan geri dönüşüm PET polimer için en uygun alan olarak, dünyada üretilen PET polimerin %60'ını polyester filament ve ştapel üretiminde kullanan tekstil sektörü görülmektedir.Bu tez çalışmasında %100r-PET liflerin ve bunların pamuk ve polyester karışımlarından iplik ve kumaşlar üretilmiş, üretilen mamullerin özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.r-PET lif ve karışımlarının tekstil giyim endüstrisinde kullanılabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the plastics material consumption in the world is based PET materials and %30 of this consumption are used in plastic PET bottle production. In recent years, with new environmental programs being implemented, PET plastic bottle collection increases. But for stabilizing this increase there must be generalization in PET polymer recycling. The most suitable usage area for recycled PET polymer which can not be used in PET plastic bottle production again, because of their intrinsic viscosity problem, seems to be textile industry as producing recycled PES filament and staple textile fibers.In this thesis project, fabrics were produced by using 100%r-PET fibers and their blends with cotton and conventional poliester fibers. These produced materials were investigated comperatively by their significative properties.After all, availibility of r-PET fibers for textile manufacturing industry have been examined.