Dağıtık uç programlama
Distributed extreme programming
- Tez No: 291156
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ŞENGONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yazılım geliştirmede çevik süreçler, değişikliklerin kaçınılmaz olduğu günümüzün değişken iş dünyasında yazılım geliştirmek için sundukları ortak uygulamalar ve kişi odaklı bakış açıları ile hızla önem kazanmaktadır. Bu süreçlerle geliştirilen projelerin verimliliğinde ekip ortak bir alanda çalışmasının getirdiği iletişim ve işbirliğinin önemi büyüktür. Ama bazı durumlarda ekibin ortak bir alanda çalışması mümkün olmamaktadır; Bu yüzden çevik süreçlerin dağıtık ekiplerde de desteklemesi sağlanmalıdır. Kircher, Jain, Corsaro ve Levine bu noktanın farkına varmış ve hazır yazılımları kullanarak yüz yüze iletişimin getirdiği verimliliğin yazılımsal araç desteği ile sağlanabileceğini göstererek, çevik süreçleri kullanan Dağıtık Uç Programlama (DUP) yöntemini ortaya koymuşlardır.Bu çalışmada, HP'nin Türkiye'deki en büyük iş ortağı olan 4S Bilgi Teknolojilerinin Irak'ın en büyük GSM operatörü olan Asiacell ile yaptığı ortak projede Dağıtık Uç Programlama kullanarak gerçekleştirilmiştir. Günümüzde iletişim araçlarının yaygınlaşması ve gelişmesinden yararlanarak bir ekibin çalışanları fiziksel olarak ne kendi aralarında nede müşteri ile aynı ortamda bulunmadan bu iletişim araçlarından yararlanarak Dağıtık Uç Programlamayı uygulamak için bir örnek göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Agile Software Development has gained popularity with their people centric view and their common practices for developing software in today?s volatile business world where change on requirements is unavoidable. However; the efficiency of the project depends on the communication and the collaboration of the team, which are supported by the co-location of the team. But in some cases co-location of the team cannot be realized, thus agile processes should also support distributed teams. This point was observed by Kircher, Jain, Corsaro, and Levine and they suggested Distributed eXtreme Programming (DXP) after they prepared a study using off-the shelf softwareproducts in order to replace the effect of face-to face communication on the efficiency of the application of agile processes with the aid gathered from tool support.In this study, we explain the project of 4S Information Technology with the largest GSM operator in Iraq Asiacell, this project realized using Distributed Extreme Programming. Today, if employees of a team and also the customer do not be in the same place physically we can realize Distributed Extreme Programming by taking advantage of widespread and growth of the communication tools.