Poliester kumaşların yeni yöntemler ile modifikasyonu
Modification of polyester fabrics with new methods
  1. Tez No: 291171
  2. Yazar: BURCU KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında; konvansiyonel alkali işlemlere alternatif olarak çevre dostu yeni yüzey modifikasyon yöntemlerinin poliester kumaşlardaki hidrofob yapısının iyileştirilmesi üzerine etkileri incelenmiştir.Tek veya kombinasyon olarak uygulanan enzimatik ve atmosferik plazma işlemlerinin poliester kumaşlara etkileri yüzey modifikasyonu bakımından incelenmiştir. Enzimatik işlemlerde lipaz ve kütinaz enzimleri kullanılırken, plazma işlemleri için laboratuar tipi glow deşarj atmosferik plazma cihazı kullanılmıştır.İşlem gören poliester kumaşlar ıslanabilirlik, nem iletim özellikleri ve yüzey morfolojisi açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar işlemsiz ve alkali işlem gören poliester kumaşlar ile karşılaştırılmıştır.Enzimatik ve atmosferik plazma işlemi gören poliester kumaşların ıslanabilirlik ve nem iletim özelliklerinde belirgin iyileşmeler gözlenmiştir. Enzimatik işlem gören poliester kumaşlar ıslanabilirlik ve nem iletim özellikleri açısından; plazma işleminden daha iyi, alkali işleme yakın sonuçlar vermiştir. En iyi sonuçlar ise; önce atmosferik plazma ardından enzimatik işlemlerin uygulandığı poliester kumaşlarda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; as an alternative to conventional alkaline treatment the effect of eco-friendly new surface modification methods on improvement in hydrophobic structure of polyester fabrics has been investigated.The effects of individual or combined application of enzyme and atmospheric plasma treatments to polyester fabrics were examined in terms of surface modification. Lipase and cutinase enzymes were used in enzymatic incubations while laboratory type glow discharge atmospheric plasma was utilized for plasma applications.The treated polyester fabrics were evaluated in terms of wettability, moisture management properties and surface morphology. Obtained results were compared with untreated and alkaline treated polyester fabrics.Significant improvements were observed in wettability and moisture management properties of enzyme and atmospheric plasma treated polyester fabrics. Enzyme treated polyester fabrics gave better than plasma treatments and similar results to alkaline treatments results in terms of wettability and moisture management properties. The best results were obtained in polyester fabrics that were treated with first atmospheric plasma and than enzyme.