Et ürünlerinde nitrat ve nitrit tayini için spektrofotometrik bir yöntem geliştirilmesi
To develop a spectrophotometric method for determination of nitrate and nitrite in meat products
- Tez No: 291170
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada et ürünlerinde spektrofotometre cihazında, pratik ve doğru yeni bir nitrat ve nitrit analiz yöntemi geliştirilmiştir. Kadmiyum kolon ile indirgemeye dayanan metoda göre daha güvenilirdir. Metodun presibi kadmiyum asetat çözeltisi ve çinko tozu ile nitratı nitrite indirgemek ve Griss reaktifi ile muamele etmeye dayanmaktadır. Bu yöntemin nitrat ve nitrit için saptama limiti (LOD) sırasıyla 36,83 ppm ve 1,42 ppm olarak bulunmuştur.İstanbul'da çeşitli marketlerden temin edilen 5 adet sucuk, 5 adet salam ve 5 adet sosis örneğinin nitrat ve nitrit içerikleri geliştirmiş olduğumuz yöntemle tayin edilmiştir. Bu analizler sonucunda sucukta nitrat konsantrasyonunun saptama sınırı altı ile 118,53 ppm arasında; salamda 67,16 ppm ve 192,69 ppm aralığında ve sosiste 37,16 ppm ve 178,38 ppm arasında değiştiği tespit edilmiştir. Nitrit konsantrasyonu ise sucukta 20,90 ppm ile 72,14 ppm arasında; salamda 3,14 ppm ve 21,39 ppm arasında ve sosiste saptama sınırı altı ile 25,74 ppm aralığında saptanmıştır. Nitrat tayininde geri kazanım oranları sucuk, salam ve sosislerde sırasıyla ortalama %89,21, %88,80 ve %86,19 olarak bulunmuştur. Nitritte geri kazanım oranları sucuk, salam ve sosislerde sırasıyla ortalama %96,06, %90,03 ve %87,66 olarak tespit edilmiştir. Metodun lineerliği nitratta 5000 mg/kg gıda iken nitritte 750 mg/kg gıdadır.
Özet (Çeviri)
In this research, a new practical and true nitrate and nitrite analysis method at spectrophotometry was developed. This method was much more reliable than the cadmium column reduction method. The principle of the method was reduction of nitrate to nitrite with cadmium acetate solution and zinc powder then treatment with Griss reagent. Limits of detection (LOD) values of this method were found for nitrate and nitrite as 36.83 ppm and 1.42 ppm respectively.Five samples of Turkish susages, 5 samples of salamis and 5 samples of sausages supplied from different markets in İstanbul were analyzed for nitrate and nitrite contents with the new metod. According to the result of these analyses nitrate contents in Turkish sausages ranged from