Rüzgar türbin kanatlarında kullanılan malzemelerden üretilen farklı kompozit yapıların mekanik ve titreşim özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and vibration characteristics of different composite structures are produced of materials used in wind turbine rotor blades
  1. Tez No: 291173
  2. Yazar: SERCAN KARPAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde rüzgar türbin kanatlarının üretiminde kullanılan malzemelerden oluşturulmuş kompozit yapıların mekanik özellikleri incelenmiştirTezin amacı, Cam kumaşı arasında kullanılan sandviç kompozit yapıyı oluşturan çekirdek malzemelerden Balsa ve PVC köpüğün kompozit yapının mekanik özelliklerinin etkilerinin karşılaştırılmasıdır.Tez kapsamı olarak, oluşturulan kompozit numunelerin çekme,burkulma, eğilme ve titreşim testlerinin yapılmış çıkan sonuçların Ansys adlı bilgisayar programına tanıttırılıp parçalar üzerindeki oluşan gerilmelerin ve titrşim sonuçlarının incelenmesi olarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar grafikler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mechanical characteristics of the composite structures made of materials used in the production of the wind turbine rotor blades were investigated in this thesis.The aim of the thesis is to compare the effects of the mechanical characteristics of the composite structure of the balsa and PVC foam core metarials that make up the composite structure used among the glass fabrics.As the scope of thesis, analyzing the obtained results of the tensile, buckling, bending and vibration tests of the created composite specimens by the computer program called Ansys, the study was determined as an investigation of the results of stresses and vibrations that consisted on the components. The obtained resuts are given in graphical form.