Fountaın kodları kullanarak güvenilir çoğayayım
Reliable multicasting with fountain codes
- Tez No: 291175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüz eğilimleri en küçük cihazların bile, birbiriyle bağlantı içerisinde olmasını ve bu cihazların kullanım şekillerine göre sahip oldukları verilerini, özelde kendi iç ağları, genelde ise internet ile paylaşması, gerektiğinde gelen talepler doğrultusunda verilerini ve davranışlarını değiştirmesini gerektirmektedir. Ancak özellikle sabit kullanıma sahip olmayan hareketli aygıtlarda gerek ağ yapısının sürekli değişmesi gerekse kaynakların daha kısıtlı olması bu aygıtlarla olan iletişimde ağ içerisinde etkili ve az kaynak kullanılmasını bir zorunluluk haline getirmektedir. Kullanım alanının bu kadar yaygın olması ve verimli algoritmalara olan ihtiyaç, araştırmacıların bu alana yönelmesine sebep olmuştur.Bu çalışmada çeşitli çoğayayım protokolleri incelenmiş, bu protokollerden performans kıstası bakımından öne çıkan bazı protokollerin ağ değişkenlerine göre performansları değerlendirilip, protokollerin performanslarının azaldığı noktalar belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar kullanılarak yeni kırma yapıda yeni bir protokol tasarlanıp, temel aldığı protokollerle çeşitli ölçütlere göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emerging trends require even the smallest of the devices to connect each other and share, change their both application specific data and behaviors upon to the coming requests via internet or their private network. However, rapid topology changes and having limited sources, especially in mobile devices, leads to requisite of communicating in a more efficient and less source-consuming way with those devices. Having such a widespread application areas and requisite to efficient algorithms has led researchers to focus in this area.In this project, various multicasting protocols are reviewed. Prominent protocols are evaluated and analyzed for different network parameters to define bottlenecks. Results are led to design of new hybrib protocol. This protocol is also compared with its ancestors.