Bulanık mantık ile grup asansör kontrol sisteminin tasarımı ve simülasyonu
Design and simulation of group elevator control system using fuzzy logic
  1. Tez No: 291216
  2. Yazar: ZİNAB N. ALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yüksek binaların sayısının artmasıyla yüksek seviyeli asansör kontrol sistemleri önem kazanmıştır. Artan bina nüfusuna cevap vermek ve yüksek taşıma kapasitesine ulaşmak için birden fazla kabine ihtiyaç doğmuştur. Bu kabinlerin verimli bir biçimde çalışması ve kabinler arasında koordinasyonun sağlanması için grup kontrol algoritmaları geliştirilmiştir. Grup asansör kontrol sistemleri bir binadaki yolcuları verimli bir şekilde taşımak için üç veya daha fazla kabini yöneten sistemlerdir. Bu sistemlerin temel amacı, bir çağrı oluştuğunda o çağrıya cevap verecek uygun kabinin seçilmesidir. Bu seçim esnasında sistemin birçok parametreyi göz önüne alması gerekir. Bunlar arasında yolcuların katta bekleme süresini ve bir kattan diğerine gidiş süresini azaltmak, her katta hizmet temin etmek ve taşıma kapasitesini mümkün olduğunca yüksek tutmak sayılabilir. Günümüzde akıllı yöntemlerden pratikte en yaygın olarak kullanılanı bulanık mantıktır. Grup asansör sistemini bulanık mantık denetleyicileri ile tasarlamak bu alanda birçok fayda sağlamaktadır. Bunlardan en önde geleni ise maksimum sayıda insanı minimum bekleme zamanında istedikleri katlara ulaştırılması ve enerji tasarrufunun sağlanmasıdır. Geliştirilen sistem, farklı koşullardaki trafik durumuna göre kendini ayarlayarak istenilen performansa ulaşabilmektedir. Çalışmamız, Bulanık Mantık grup asansör kontrol modeline yeni değişiklikler yaparak performans seviyesini optimal çözüme bir adım daha yaklaştırmaktadır. Uzman kural tabanını esas alan BM denetleyiciler sayesinde, ciddi farklıklar içeren trafik saatleri sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmaya dayanarak daha spesifik BM her sınıf model için gerçekleştirilir. Sistem, kontrol mekanizmasında maksimum kabin hızı buna karşılık minimum güç tüketimini hedeflemektedir
Özet (Çeviri)
The increasing in the number of the high buildings makes the control system for these buildings also being more important. The need for the group cars in one elevator come from high transportation capacity and the increasing of the passengers numbers. The group control algorithms developed to make those cars work efficiently and with coordinate between themselves. Group elevator control systems is those systems who manage the transportation of the passengers in three or more cars in efficiently way. The basic purpose of the system is when an hall call received try to choose the most suitable car to serve that hall call. There are many parameters must take into account by the system during this choosing. The waiting time for the passengers in a floor, to go from one floor to another, serve every floor and make the transportation capacity as much as possible are some of these parameters. Nowadays fuzzy logic becomes one of the most intelligent method that used in practice. Designing the elevator group control system by using fuzzy logic have many advantages, one of the most important between them is to arrive most passengers to the floors they want in minimum time and achieving energy consumption. The system has been developed can be adapted to different traffic condition to reach the needed performance. In this thesis, by making some different on available fuzzy logic group elevator control system modeling, the level of the performance close one step to the optimal solution. By using expert fuzzy rule base controller, traffic hours that have big differences can be classified. Based on this classification a specific fuzzy logic model builds for each mode. Thus the system control will reach to maximum car speed with minimum energy consumption.