Geleneksel Türk evi iç mekan donatılarının antropometrik verilere dayalı analizi; Konya evleri
Analysis of traditional Turkish house indoor components based on anthropometric data; Konya houses
  1. Tez No: 291215
  2. Yazar: YAVUZ ARAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Anthropology, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; Anadolu'da geleneksel Türk evi iç mekânlarında kullanılmakta olan sabit donatıların tespit edilerek eylem-antropometri-donatı ilişkisi çerçevesinde analizini yapmaktır.Çalışmada daha önce birçok araştırmanın ana kaynağı olan geleneksel Türk evi kavramından daha çok; iç mekânda bulunan donatıların, belirlenen ilkeler kapsamında tespiti yapılarak, antropometrik veriler ile analizinden ortaya çıkan sonuçlar ortaya konulmuştur. Burada antropometrik veriler ile analizi yapılması istenen donatılara uygun duruş şekilleri (postürler) belirlenerek en uygun analiz şekli geliştirilmiştir. Konya evlerinin iç mekânına ait donatıları örneklenerek, ideal kesit çalışmaları ile çalışma sonlandırılmış ve iç mekânda donatı tanziminde bir veri olarak yorumlanması sağlanmıştır.Analiz yönteminin kurgulanması esnasında tercih edilen bilgi aktarımı tablolar ile sağlanmış; oluşturulan bu tablolar, antropometrik analiz yönteminin kurgulanması ve donatı analiz çalışmasını açıklamak amacıyla kullanılmıştır. Bu kapsamda;?1. Bölümde: Amaç, kapsam, temel kavramlar ve yöntem açıklamaları,?2. Bölümde: Geleneksel Türk evi hakkında yapılan yerli ve yabancı çalışmalar ışığında yapılmış, Türk evinin karakteristik özellikleri ve iç mekân donatı tanımlamaları,?3. Bölümde: Yönteme dayalı; analiz yönteminin kurgusunu oluşturan antropometri çalışmaları ile elde edilen sayısal değerler, postur açılımları ve çalışma kapsamında kullanılan değer açılımlarının aktarımı,?4. Bölümde: Alan araştırması ve Konya kentinde bulunan geleneksel evlerin antropometrik verilere dayalı analizlerin yapılmasına yönelik çalışmalar; analizi yapılacak evlere ait fiziksel tespitin yapılarak evlerin tanıtılması, planları, kesit, görünüşleri, eve ait fotoğraflar, bölgedeki evlere yönelik eylem analizleri, donatılarına göre antropometrik analiz, donatı yükseklik - erişim analizleri ile seçilen 8 adet evin odalarına göre karşılaştırmalı donatı analizleri, karşılaştırması yapılan donatıların ortak yükseklik değeri ile elde edilen ?İdeal Kesit? çalışmasının antropometrik veri analizi sonucu elde edilen bulgular ve bunlarla ilgili değerlendirmeler,?5. Bölümde: Elde edilen `Sonuç',?Kaynaklar bölümünde: Çalışma kapsamında irdelenen ve yararlanılan `Kaynaklar',?Ekler bölümünde: Çalışmanın çeşitli bölümlerinin açıklanmasına yönelik `Ekler'; Türk evi çalışmalarının değerlendirildiği kaynak değerlendirme föyleri, örneklem alana dair evlere ait analiz tabloları, mekân analiz tabloları, Konya İli ev değerlendirme tabloları yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to determine the fixed equipments in the interior spaces of Traditional Turkish House in Anatolia and analyze them in the frame of action ? anthropometry ? equipment relationship.In the study more than traditional Turkish house which is the main source of many researches, the equipment in the interior space is determined in the scope of specified principles and the results of their analyses with the anthropometric data are presented.Here the appropriate standing forms (posture) for the equipments to be analyzed with anthropometric data are determined and the most suitable analysis way is developed. The equipments of Konya houses? interiors are illustrated, the study is ended with the appropriate ideal section study and it is provided to interpret as data in the equipment arrangement in interiors.During the conception of analysis method, the information transfer is provided by tables, these tables are used in anthropometric analysis method and to explain the equipment analysis study. In this scope;?In the 1st chapter: aim, scope, basic concepts and method explanations,?In the 2nd chapter: the characteristics of Turkish House and the definitions of interior space equipments,?In the 3rd chapter: the numerical values of analysis depending on the anthropometric data, posture openings, value openings,?In the 4th chapter: site research, the analysis of the traditional houses in Konya depending on the anthropometric data, physical determination and the introduction of the houses to be analyzed, plans, sections, elevations, photographs, action analysis, anthropometric analysis, equipment height ? access analysis, relative equipment analysis of 8 houses, the results of the anthropometric data analysis of ?Ideal Section? study and the evaluations about them.?In the 5th chapter: the conclusion,?In the references chapter: the references,?In the additions chapter: the additions to explain various parts of the study, source evaluation pages where the Turkish House studies are evaluated, space analysis tables, house evaluation tables for Konya city, the tables for ISO, DIN and Building Catalogue equipment classification principles,are explained.