A Model study on the stability of dry sand slopes under horizontal vibrations
  1. Tez No: 2913
  2. Yazar: DENİZ HANHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAY BİRAND
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET KURU KUM ŞEVLERİNİN YATAY TİTREŞİMLER ALTINDAKİ STABÎLITESİ ÜZERİNE BİR MODEL ÇALIŞMASI HANHAN, Deniz Yüksek Lisans Tezi, Ins. Müh. Bölümü Tez Yöneticileri : Prof. Dr. Al tay Birand Assoc. Prof.Dr. M.Yener Özkan Şubat 1988, 81 sayfa Bu çalışmada kuru kumların yatay titreşimler altındaki davranışı araştırılmıştır. Bilindiği gibi kohezyonsuz zeminler dinamik yükler altında kayma mukavemetlerinin bir kısmını veya tümünü kaybetmektedirler. Kuru Sinop kumundan oluşturulan değişik açılarda ve farklı iki tipteki şev modelleri sarsma tablası üzerinde çeşitli büyüklükteki titreşimlere tabi tutulmuşlardır. Titreşim sonunda şev açısındaki değişmeler gözlenmiştir. Bundan başka titreşim frekansının ve genliğinin şev bozulması üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar çoğunlukta kavramsaldır ve kuru kum şevlerinin yatay titreşimleraltındaki davranışını göstermektedir. Deneyler göstermiştir ki şeve uygulanan ivme arttıkça şev açısı düşmektedir. Ayrıca, şevlerin bozulmaları titreşimin frekansı ile ters, titreşimin genliği ile doğru orantılıdır. Anahtar Kelimeler : model deneyi, sarsma tablası, şev bozulması, yatay titreşim, dinamik şev stabilitesi, kuru kum. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A MODEL STUDY ON THE STABILITY OF DRY SAND SLOPES UNDER HORIZONTAL VIBRATIONS HANHAN, Deniz M.S. in Civil Engineering Supervisors : Prof.Dr. Altay BIRAND Assoc. Prof. Dr. M.Yener ÖZKAN February 1988, 81 pages In this study the response of dry sands under horizantal excitations were investigated. It is known that cohesionless soils loose their shear strength partially or completely under dynamic loading. The study describes the effects of horizontal sinusoidal vibrations on two different types of slopes excited by a shaking table. The soil used in tests was a dry Sinop sand. Two types of sand slope models with different slope angles were subjected to different intensity of vibrations and the slope distortions caused by different acceleration ratios were investigated. Also the effects of frequency and amplitude on the slope distortion was studied. IllThe conclusions presented are mostly qualitative and represent the experimental behaviour of dry sand slopes under horizantal shaking. In general the slope angle of a dry sand slope showed a decrease with increasing applied acceleration and Type - A slopes showed less change in their slope angles than the Type - B slopes. Also, it was seen that the distortion of slopes is directly proportional to the amplitude and inversely proportional to the frequency of the vibration for a given acceleration ratio. Key words : model test, shaking table, slope distortion, dynamic slope stability, dry sand horizontal vibration. IV