A Microprocessor based power, voltage and current measurement unit
  1. Tez No: 2914
  2. Yazar: Ş.LEVENT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. RÜYAL ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET MİKROİSLEMCİLİ GÜÇ, GERİLİM VE AKIM ÖLÇÜ BİRİMİ ŞAHİN, Ş. Levent Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. BÖ*1. Tez Yöneticisi: Doç. Dr. F. Rtiyal Ergül Şubat 1988, 167 sayfa Bu çalışmada mikroişlemcili bir gÜç, gerilim ve akım ölçü birimi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu birim salt sahasında veya alçak frekans laboratuarlarında, veri toplamalı mikrobilgisayar tabanlı dağınık kontrol ve kumanda sistemleri ile çalışabilecektir. Tasarım amaçları; güvenilir, esnek yapılı, az bakım isteyen, kolay bir kullanıma sahip ve düşük maliyete sahip bir ünitenin gerçekleştirilmesidir. ölçü biriminin ölçmesi gereken parametreler; 3-faz ortalama güç, toplam ortalama güç, 3-faz için gerçek rms gerilim ve akım genlikleri, fazlar arası gerçek rms gerilimler, 3-faz görünen güç, toplam görünen güç, A-fazı güç faktörü, A-fazı frekansı, 3-faz için gerilim ve akım birinci harmonik genlikleri olarak belirlenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A MICROPROCESSOR BASED POWER, VOLTAGE AND CURRENT MEASUREMENT UNIT ŞAHİN, Ş. Levent M.Sc. in E.E.E. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. F. Rüyal Ergül February 1988, 167 Pages In -this work, a microprocessor based power, voltage and current measurement unit hâs been designed and realized. The unit can be used easily in the power substations and in the low frequency laboratory measurement systems under data acquisition with microcomputer based distributed command and control systems. The design objectives were to realize a highly reliable, flexible, low maintenance and easy to use measuring unit in a low cost. The measured electrical quantities by the unit is; 3- phase average power, total average power, 3-phase true rms currents, 3-phase true rms voltages, 3-phase true rms line- to-line voltages, 3-phase apparent power, total apparent power, A-phase power factor, A-phase frequency and the fundamental component amplitudes of voltages and the currents in the three phases. iii