Türkiye muhasebe standartlarına göre sermaye piyasasına tabi kurumların vergilendirilmesi
Taxation of companies subject to capital market according to Turkish accounting standarts
  1. Tez No: 291330
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Vergilendirme kavramı söz konusu olduğunda ülkemizde bu alana müdahale eden oldukça fazla kurum, kuruluş ve kanun bulunduğu gözlenmektedir. Özellikle halka açık kurumların hazırlamış olduğu mali tablo ve analizlerin tüm dünya tarafından anlaşılabilmesi ve kurumun bilgilerini en doğru şekilde yansıtıyor olması gerekmektedir. Bu çalışma Sermaye Piyasasına tabii bu kurumların uyguladıkları ve zaman içinde geliştirilen yeni Türk Ticaret Kanunu ile uygulanması tüm sermaye şirketleri için zorunlu olması öngörülen Türkiye Muhasebe Standartlarına göre vergilendirme konusunda açıklayıcı ve yönlendirici olmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many differenet organizations and institutions involved in field of taxation in our country. Especially financial reports and analysis of publicly helded companies are required to be understdood by global actors and need to reflect the company information clearly. This study aims to direct and enlight the taxation of companies subject to Capital Market regulations under the aspect of gradually evolved new Turkish Commercial Code and Turkish Accounting Standarts which is forecasted to be imposed on the all compainies mentioned .