İflasın ertelenmesi
Postponement of bankruptcy
- Tez No: 291363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
İflasın Ertelenmesi? başlıklı bu çalışmamızda, bu kurumun genel yapısı hem Türk Ticaret Kanunu hem de İcra İflas Kanunu hükümlerinden yararlanılarak ele alınmaktadır.İflasın ertelenmesi, borca batık durumda bulunan sermaye şirketlerinin, mahkemeye sunulan inandırıcı iyileştirme projesi çerçevesinde, mahkeme tarafından atanacak bir kayyım gözetiminde ve belli bir süre içerisinde, mali durumlarının düzeltilerek iflastan kurtulmalarını amaçlayan hukuki bir müessesedir.Tezimizde öncelikle bu kurumun tanımı ve hukuki niteliği açıklanacaktır. Daha sonra ayrıntılı olarak iflasın ertelenmesi kararının niteliğine ve bu kararın etkilerine değinilecektir. Sonuç kısmında ise görüşlerimiz yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
This study titled ?Postponement of Bankruptcy? handles the general structure of this organization through the provisions of the Turkish Commercial Code and the Enforcement and Bankruptcy Code.Postponement of bankruptcy is a legal organization which aims to save equity companies heavily in debt from bankruptcy by improving their financial situation, within the framework of a convincing recovery plan submitted to the court, under the observation of a curator to be assigned by the court and in a certain period of time.This thesis first describes the definition and the legal nature of this organization. Then, the feature of the decision to postpone the bankruptcy and the impacts of this decision are discussed in detail. And the conclusion includes our opinions on the issue.