İflasın ertelenmesi talebi üzarine alınabilecek tedbirler ve erteleme kararının sonuçları
Measures to be taken by the judge and results of postponement of bankruptcy
- Tez No: 355957
 - Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARSLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Başkent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 153
Özet
4949 sayılı kanunla yeniden düzenlenen İİK m.179'da sermaye şirketleri ve kooperatiflerin doğrudan doğruya iflası düzenlenmiştir. Yine aynı maddede bazı koşulların varlığı halinde alacaklı, borçlu ve kamu menfaatlerini korumak amacıyla iflasın ertelenmesi kurumu düzenlenmiştir. İflasın ertelenmesi kurumu daha önce TTK m.324,II de dzenlenmişti, ancak yeteri kadar detaylı olmadığı için uygulama alanı bulamamaktaydı. 4949 sayılı kanunla İİK'na eklenen 179/a ve 179/b maddeleri ile erteleme talebi üzerine hakim tarafından alınması gereken tedbirler ve erteleme kararının sonuçları düzenlenmiştir. Tezimimzin asıl konusunu bu düzenlemeler oluşturmaktadır. İflasın ertelenmesi kurumunun yaygın olarak uygulanmaya başlaması bu konuların da önemini artırmıştır. Bu konudaki yasal düzenlemelerin yanında, birçok noktada doktrinel tartışmalar bulunmaktadır. Çalışmamızda iflasın ertelenmesi talebi üzerine alınabilecek tedbirler ve erteleme kararının sonuçları konusundaki yasal düzenlemeler ve doktrinel tartışmalar ayrıntılı olarak incelenip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In article 179 of execution and bankruptcy law which revised by the Law numbered 4949, direct bankruptcy of corporations and cooperatives is regulated. In the same article, in some conditions, in order to protect interests of debtor, creditor and public, postponement of bankruptcy has been regulated. Postponement of bankruptcy had been regulated in article 324/II of Turkish Trade Law but it was not applicable since it was not detailed enough. Measures to be taken by the judge and results of postponement of bankruptcy has been regulated in article 179/a and 179/b of Execution and Bankuptcy Law reregulated with the Law numbered 4949. Those regulations form the main subject of our thesis. The widespread implmentation of postponement of bankruptcy has also increased the importance of these issues. Besides the legal regulations on this subject, there are many doctrinal controversies. In our study, legal regulations and doktrinal discussions on the measures taken on the postponement request and results of postponement decision have been evaluated in detail.