Ege denizde kullanılan paragat takımlarının teknik özellikleri ve av kompozisyonun belirlenmesi üzerine bir çalışma
Used in the Aegean sea and fishing technical specifications longline teams a study on the composition determination
- Tez No: 291414
- Danışmanlar: PROF. DR. H. TUNCAY KINACIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Küçük ölçekli balıkçılık faaliyetleri arasında yer alan paragat balıkçılığı, dünyanın birçok yerinde modern ve gelişmiş ekipmanlarla yapılmaktadır. Türkiye sularında ise bu avcılık türü geleneksel yöntemler ile gerçekleştirilmektedir.Bu çalışmada; farklı malzemelerden geleneksel paragat takımlarına sadık kalınarak hazırlanan paragat takımları; Urla, Karaburun ve Çeşme mevkilerinde 12 defa denenmiştir. Paragat takımları kullanılan yem ve iğne çeşitlerine göre karşılaştırılmıştır.Çalışmalar sonucunda toplam Çalışmalar sonucunda 147 adet Chondrıchthyes, 1 adet Elasmobranchii ve 1 adet Gastropoda clasislerine ait birey avlanmıştır. En fazla yakalanan türün isparoz (Diplodus annularis), en verimli yemin de Sepietta sp. olduğu tespit edilmiştir. Örneklemeler sonucunda elde edilen sonuçlarla beraber ticari paragat balıkçılığı yapan balıkçıların teknik verileri ve problemleri de verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Longline fishery is one of the most common methods in small scale fishing activities are realized modernized and improved equipments in many parts of the world. This fishery is realized in our waters more traditionally.In this study, longlines that were made up of different materials according to traditional ones. Urla, Karaburun and Çesme positions were tested 12 times. Longlines were compared according to the baits and hooks.As a result of studies has 147 Chondrichthyes, 1Elasmobranchii and 1 Gastropoda species were caught. It was determined that Annular sea bream (Diplodus annularis) was the most frequently caught species and Sepietta sp. was the most efficient bait. Not only the results and technical plans of these trials, but also the technical details and problems of other commercial longline fishermen were tried to given.