Almanya'da yaşayan Türklerin televizyon izleme alışkanlıkları
Television viewing habits of Turks living in Germany
  1. Tez No: 291466
  2. Yazar: SONGÜL OMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Göç, insanları birçok bakımdan etkileyen bir olgudur. Almanya'ya göçmen işçi olarak giden Türkler aile birleşimini de sağlayıp zamanla kalıcı olmaya başlamıştır. Almanya'da yaşamaya başlayan ve hatta bu ülkede doğup büyüyen ikinci ve üçüncü kuşak Türkler; gerek dil açısından gerekse başka bir kültüre uyum açısından bir çok problem yaşamaktadır. Bu anlamda göç sonucu büyük bir değişime uğramış topluluklar için televizyon bir çok işlevi yerine getirmektedir.Bu tez çalışmasıyla, Almanya'da yaşayan Türklerin televizyon izleme alışkanlıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Kullanılan anket yöntemi ile genel olarak televizyonun ve özellikle de anadilde yapılan yayınların Almanya'da yaşayan Türklerin hayatında önemli bir yere sahip olduğu, televizyonun eğlendirme, eğitme ve bilgilendirme işlevlerinin yanı sıra göçmen Türkler için sosyalleşme, kültürel değerlerini koruma ve geliştirme aracı olarak kullanıldığı ve ayrıca televizyon izleme alışkanlıklarının sosyo-demografik ve kültürel öğelere göre değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is a phenomenon that affects people in many ways. In Germany, foreign workers from Turkey enable a family reunion and settle down in Germany. Began to live in Germany and even the second and third generation of Turks born and raised in this country have both linguistic and cultural adjustment difficulities. In this sense, televison serves a lot of features to migrants.In this thesis, television watching habits of the Turks living in Germany were determined. The method of collecting data shows that televison in general and especially broadcasts in the mother tongue have an important role in their lives. Further television next to entertainment, education and information source is also used as a function of Turkish immigrants for socialization and the protection and development of cultural values. It was also determined that the television watching habits of Turks living in Germany differ according to socio-demographic and cultural items.