Enformasyon toplumu ve bilgi çağında Türkiye'nin gelişim süreci
Information society and development process of Turkey in the information age
  1. Tez No: 291471
  2. Yazar: EDA ÇİRASUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. EMRE AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bilginin cisimsiz bir varlık olarak genel anlamda değerli kıldığı bilgi ekonomisi, materyalist bir döngüden yola çıkarak içerik değişimini yaratmış bir yapılanmayı ifade etmektedir.Bilgi toplumu, bilginin ışığında teknolojinin değişim ve dönüşümüne tanıklık etmektedir. Bu yönüyle küreselleşmenin teknolojik boyutunu temsil etmektedir.Enformatiğin ekonomiye yansımasıyla üretim ilişkileri, ticari ilişkiler değişmekte, ortaya çıkan hız, sağlanan verim teknolojik gelişmeyle birbirini desteklemektedir.Ekonominin, toplumsal ilişkilerin ve sosyal hayatın modernizasyonu olarak da adlandırabileceğimiz bu süreçte Türkiye, değişime ayak uydurmak için belirli yapılanmalar içerisine girmiştir. Bulunduğumuz noktada Türkiye'nin sürecin avantajlarından yararlanması, küresel rekabet bakımından ipleri eline alması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The information economy which was made valuable by information as an incorporeal asset, implies a restructuring considering materialist circle which has created change in content.The information society attests change and transformation of technology under the light of the information. From this aspect, it symbolizes the technological side of the globalization.The production and trade relations change under the reflection of the informatics to the economy and growing speed - derived productivity and the technological development support each other.Turkey has began to restructure to keep up with the change in this process called as modernization of economy, social relations and social life At this point, it is so important for Turkey to take the advantage of this process and run the show in terms of global competition.