Osmanlı İstanbul'unda zamanı belirlemek için kullanılan araçlar, mekânlar ve ilgili uzmanlar
The devices, locations and authorities which were used to measure time in Istanbul during ottoman period
  1. Tez No: 291642
  2. Yazar: KAAN ÜÇSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Science and Technology, Art History, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
İnsanlar çağlar boyunca çeşitli sebeplerle zamanı ölçme ihtiyacı duymuşlardır. İslam'da zamanı ölçme ihtiyacı, temel olarak dinin gereklerini yerine getirebilme zorunluluğundan doğmuştur. Bu zorunluluk, Osmanlı döneminde, başkent İstanbul'da bu konuda birçok çalışmanın yapılmasını tetiklemiştir.Bu çalışmanın amacı, Osmanlı döneminde İstanbul'da zamanı belirlemek için kullanılan araçları, yapılan çalışmaları, bu konuda çalışan uzmanları ve zamanın belirlendiği mekânların değişimini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Mankind had needed to measure time for ages with numerous purposes. The necessity of measuring time in Islamic Culture was mainly grown up for fulfilling religious responsibilties. During Ottoman period, because of this necessity, lots of studies had been made in the capital city Istanbul.The aim of this dissertation is to study the changes and transformation of devices that had been used to measure time, authorities who had studied on this topic, researches that had been made and locations such as clock rooms and tower clocks in Istanbul during Ottoman period.