Türkiye ekonomisinde 1980 sonrası uygulanan para politikaları bağlamında enflasyonist sürecin incelenmesi: Ekonometrik bir deneme
Search for the inflationary process in the Turkish economy considering applied monetary policies for the post-1980 peirod: An econometric essay
  1. Tez No: 291656
  2. Yazar: HÜSEYİN LEVENT KORAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Tezimiz Türkiye ekonomisinin 1980 sonrası dönemde yaşamış olduğu enflasyonist sürecin başlıca bileşenlerini çağdaş zaman serisi uygulamalarından da faydalanarak inceleme amacını taşımaktadır. Bu durum teze bir `deneme' niteliği atfedilmesine neden olmuştur. Bu amaç veri iken tezin üç ana bölüm etrafında şekillendirilmesine karar verilmiştir. Birinci bölümde 1980 sonrası dönemden günümüze kadar uygulanmış para politikalarının ve parasal yetkililerin bu süreçte taşıdıkları işlevlerin incelenmesine çalışılmıştır. İkinci bölümde ekonominin yaşamış olduğu enflasyonist sürece ilişkin geniş kapsamlı ve sınıflandırılmış bir yazınsal değerlendirme yapılmış, bu değerlendirme ışığında üçüncü bölümde enflasyonist sürecin başlıca niteliklerinin ekonometrik olarak çeşitli açılardan incelenmesi amaçlanmıştır. Elde ettiğimiz temel bulgular 1998Q1 ? 2010Q1 örneklem dönemi için Türkiye ekonomisindeki enflasyonist yapının saf parasal bir açıklamasının kabul edilemediğini, ayrıca enflasyon ile parasal göstergeler arasında karşılıklı içsel nitelikli bir ilişkinin bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Our thesis aims to examine the main components of the inflationary process that the Turkish economy has experinced for the post-1980 period by employing some contemporaneous time series techniques. Such a case has led us to attribute to the thesis an `essay? characteristic. Given this purpose, the thesis has been decided to be consisting of three main sections. In the first section, the monetary policies applied for the post-1980 period till the very recent times and the roles of monetary authorities within this process have been tried to be examined. In the second section, a large scaled and classified literature review has been constructed as to the inflationary developments of the economy, and in light of these issues of interest, in section three, the main characteristics of the inflationary process have been aim to be examined econometrically. Our main findings reveal that for the 1998Q1 ? 2010Q1 sample period a pure monetarist explanation of the inflationary framework cannot be accepted and that there exist further a mutually endogenous relationship between inflation and monetary aggregates.