Uluslararası haber dengesizliği olgusu ve yeni medyanın haber akışı sürecine etkileri
The fact of international news imbalance and the effects of new media on the process of news flow
- Tez No: 291661
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 466
Özet
Bu çalışmada, uluslararası iletişim düzeninde önemli yer tutan haber dengesizliği tartışmaları ele alınarak, geleneksel ve yeni medya mecralarında yaşanan haber akışı sürecinin incelenmesi amaçlanmıştır. İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği ?Dökme Kurşun? operasyonunun örnek olay olarak kullanıldığı çalışmada, Türk basınından seçilen gazeteler ve onların İnternet sayfaları içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Böylece iki farklı mecrada hangi kaynaklar aracılığıyla kamuoyunun haber akışı sürecinde etki altında bırakıldığı gösterilmeye çalışılmıştır. ?Uluslararası Haber Dengesizliği Olgusu ve Yeni Medyanın Haber Akışı Sürecine Etkileri? başlıklı çalışmanın ilk bölümünde, uluslararası haber dengesizliğinin ekonomik, sosyal ve kültürel temelleri ele alınarak sürece doğru uzanan tarihsel boyut ele alınmıştır. Dünyada kapitalist ekonomik düzenin ortaya çıkışı ve emperyalizm çağının incelendiği bu bölümün sonunda, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından uluslararası iletişim düzeninde yaşanan haber akışı tartışmaları, konuyla ilgili öncü belgelerden biri olan Mac Bride Raporu ele alınarak açıklanmıştır. İkinci bölümde, küreselleşmeyle birlikte ulusötesi medya şirketlerinin haber akışını yönlendirme gücünü ellerine geçirdikleri dönem, uluslararası haber ajanslarının iletişim düzeninde oynadıkları rolle birlikte değerlendirilmiştir. İletişim teknolojilerinde yaşanan gelişimin yanı sıra yeni medyanın en önemli mecrası İnternet üzerinde haber siteleri, bloglar ve sosyal paylaşım ağları aracılığıyla yapılan haber üretimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde, ?Dökme Kurşun? operasyonuna uzanan tarihsel sürecin anlaşılabilmesi için İsrail ve Filistin arasındaki barış süreci literatür taraması yapılarak anlatılmıştır. Dördüncü ve son bölümde, seçilen örnek olaya ilişkin haberler, gazetelerin basılı nüshaları ve İnternet siteleri üzerinden içerik analizi ile incelenmiştir. Çalışmada, haber akışı sürecinde her iki mecrada da uluslararası haber ajansları ve dış haber kaynaklarına olan bağımlılığın sürdüğüne; bloglar ve sosyal paylaşım ağlarının bu akış sürecine katkıda bulunduğuna ilişkin öne sürülen varsayımlar doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the debates of news imbalance that holds an important place in the international communication examines and it is aims that the process of news flow in the traditional and the new media mediums to investigate. Israel held the Gaza Strip“Cast Lead”operation is used as a case study, selected newspapers from the Turkish Press and its Internet pages examines with the content analysis method. Thus, in the two different media, the public opinion influence under which the news sources are taken through the process of news flow is studied. ?The Fact of International News Imbalance and The Effects of New Media on The Process of News Flow? titled the first part of the study, the international news imbalance of economic, social and cultural foundations are discussed by taking as long as extending to the historical dimension. The era of imperialism and the emergence of the capitalist economic order in the world examined at the end of this section and the debates of news flow in the international communication order after the Second World War is explained by taking Mac Bride Report which is one of the leading papers on the subject. In the second part, the transnational media companies with the period they took their hands of the power of routing the flow of news in the period of globalization, the international news agencies played a role in the communication order are evaluated together. In this study examines that the development of communication technologies and the news sites, blogs and social sharing networks were made the production of news on Internet which is the most important channel of the new media. In the third chapter, to understand the historical process leads to ?Cast Lead? operation that the peace process between Israel and Palestine to review the literature are discussed. In the fourth and final section, the selected case study event-related news, printed copies of newspapers and on Internet sites with content analysis examined. In the study, the hypothesis that both in the process of the flow of news in the international news agencies and the dependence on foreign news sources continues and blogs and social sharing networks contribute to the process of this flow has been confirmed.