Elektronik İmza Kanunu'na göre sertifika sağlayıcının üçüncü kişilere karşı hukuki sorumluluğu
Electronic signature and legal liability of certification service providers towards third parties according to Electronic Lignature Law
- Tez No: 291662
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ İLKAY ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada elektronik imza kavramı ve 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu'na göre sertifika sağlayıcıların üçüncü kişilere karşı hukuki sorumluluğu konusu incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde elektronik imza kavramsal olarak incelenmekte ve karşılaştırmalı hukukta elektronik imzanın hukuki sonuçlarına ilişkin olarak getirilen temel düzenlemeler ele alınmaktadır. İkinci bölümde, Türk hukukundaki düzenleniş şekli itibariyle güvenli elektronik imza kavramı ve hususiyetle geçerlilik şekli bakımından güvenli elektronik imzanın hukuki sonuçları üzerinde durulmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise, Türk hukukunda sertifika sağlayıcı kavramı ve sertifika sağlayıcının yükümlülükleri incelenerek, bu yükümlülüklere aykırılık sonucu ortaya çıkan zararlardan sertifika sağlayıcının üçüncü kişilere karşı hukuki sorumluluğu Elektronik İmza Kanunu hükümleri çerçevesinde anlatılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides an analysis of electronic signature and liability of certificate service providers towards third parties according to the Electronic Signature Law numbered 5070. In the first part, concept of electronic signature and essential regulations in comparative law regarding legal consequences of electronic signatures are examined. The second part of the study displays electronic signature concept in accordance with Turkish electronic signature regulation, and explains especially legal effects of electronic signatures on validity of transactions. The third and the last part introduces concept of certificate service provider, and reviews statutory liability of certificate service providers towards third parties arising from infringement of their obligations, in line with Electronic Signature Law.