İyi derecelenmiş zeminlerin silis dumanı ve fosfojips ile stabilizasyonu
The stabilization off well-graded soil with silica fume and phosphogypsum
  1. Tez No: 291747
  2. Yazar: MURAT GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Antalya Ferrokrom Tesisi Silis Dumanı ile Fosfojipsin iyi derecelenmiş granüler malzemelerin iyileştirilmesine yönelik etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Ordu-Mesudiye Dere yolu Çatalkaya mevkiinde bulunan bazalt taş ocağından konkasör tesisinde üretilmiş 0-25 mm ocak taşından kırılmış ve elenmiş yol temel malzemesine değişik oranlarda silis dumanı ve fosfojips karıştırılarak numuneler hazırlanmıştır. Hazırlanan bu numuneler CBR, tek eksenli basınç ve kompaksiyon testlerine tabii tutularak fiziko mekanik özellikleri araştırılmıştır. Silis dumanı ve fosfojips eklenerek hazırlanan bu yapay örneklerin tümünün cbr, serbest basınç dayanımı, optimum su muhtevaları ve maksimum kuru birim hacim ağırlıklarındaki değişimler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, well-graded granular material of Antalya Ferro-Chrome Plant Silica Fume and Phosfogyps were investigated for the improvement. For this purpose, samples were produced from 0-25 mm quarry stone broken and sieved road basic material that were prepared by mixing various amounts of silica fume and phosfogyps which was fabricated in the crusher plant on the road of Ordu-Mesudiye River found in the area Çatalkaya basalt quarry. The physico mechanical properties of the prepared samples were investigated by the CBR, uniaxial pressure and compaction tests. The CBR, unconfined compressive strength, optimum water ingredients and maximum dry unit volume weight changes were calculated of all of these artificial samples which were prepared by adding silica fume and phosfogyps